Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

V októbri došlo k výraznému poklesu osobných bankrotov

Nebankové subjekty 05.11.2019 | 14:47 0 Komentárov

Počet vyhlásených osobných bankrotov v októbri klesol o 76 percent. Dôvodom je vyčerpanie finančných rezerv Centier právnej pomoci.

V októbri vyhlásilo osobný bankrot len 315 obyvateľov Slovenska. V porovnaní s minulým rokom je to pokles o 76 percent, keď ich bolo 1362. K poklesu došlo aj v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď v septembri vyhlásilo bankrot 1554 dlžníkov a počet sa tak prepadol o takmer 80 percent.

„Inštitút osobného bankrotu pre veľké nárasty počtu oddlžených obyvateľov Slovenska čelil v poslednom období kritike, po ktorej Ministerstvo spravodlivosti SR navrhlo legislatívne úpravy. Tie však nadobudnú účinnosť až v januári 2020,“ konštatuje Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau. Nemohli tak byť príčinou takého dramatického zníženia počtu osobných bankrotov už v októbri, dodáva.

„Výrazný pokles osobných bankrotov v desiatom mesiaci roka bol spôsobený nedostatkom finančných zdrojov Centra právnej pomoci. Vysoký počet podaní a riešení osobných bankrotov v predchádzajúcich mesiacoch tohto roka spôsobil vyčerpanie finančných zdrojov centra na riešenie tejto agendy už v októbri a preto sme boli nútení pozastaviť distribúciu našich podaní na jednotlivé súdy,“ vysvetľuje skutočný dôvod rapídneho poklesu Zuzana Kubovičová, riaditeľka Centra právnej pomoci.

Dodáva, že v najbližších dňoch budú v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR vyčlenené ďalšie finančné zdroje. Centrum právnej pomoci poskytuje dlžníkom pôžičku 500 eur na výdavky a poplatky spojené s osobným bankrotom.

Od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca októbra 2019 zbankrotovalo takmer 35 tisíc občanov Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *