Utorok 14. júla. Meniny má Kamil

V parlamente je návrh na zvýšenie prémie v stavebnom sporení

Poslankyňa Národnej rady SR za OĽaNO Helena Mezenská predložila na prerokovanie návrh novely zákona o stavenom sporení, podľa ktorého by sa mala štátna podpora zvýšiť zo súčasných 66,39 eura na sto eur. Okrem toho chce poslankyňa znížiť sumu, ktorú musia sporitelia na získanie štátnej prémie nasporiť. 

H. Mezenská si myslí, že podpora štátu stavebnému sporeniu je nedostatočná. Upozorňuje na to, že maximálna štátna prémia síce zostáva i na budúci rok rovnaká – teda 66,39 eura, no na jej získanie bude potrebné vložiť viac. Kým tento rok je to 781,06 eura, na budúci rok to má byť 1207,09 eura. Poslankyňa ale neberie do úvahy aktuálne úrokové sadzby, ktoré sa nachádzajú na historických minimách. Štát preto nepotrebuje zvýhodňovať stavebné sporenie až tak výrazne, ako v minulosti. Sadzby klesajú i na hypotékach ako i na vkladoch.

Poslankyňa i napriek tomu navrhuje zvýšiť maximálnu výšku štátnej prémie stavebného sporenia, a to zo 66,39 eur na sto eur. Súčasne navrhuje zvýšiť minimálnu hranicu percentuálneho podielu, z ktorého sa vypočítava štátna prémia, z päť na deväť percent ročného vkladu, teda na 827 eur. Nie je možné porovnať toto úročenie s komerčnými produktmi, pretože také dlhé vklady banky neposkytujú. No úročenie pri trojročných termínovaných vkladoch je jedného percenta ročne. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *