Nedeľa 16. júna. Meniny má Blanka

V parlamente je návrh rozpočtu na budúci rok

V utorok (2. decembra) odštartovala v Národnej rade SR rozprava k návrhu zákona o štátnom rozpočte. Ráta s poklesom deficitu, ako i znížením verejného dlhu. 

„Som presvedčený, že predkladaný rozpočet je najvyrovnanejší v histórii Slovenska a zverejnené hodnotenia Európskej komisie ako aj Rady pre rozpočtovú zodpovednosť mi dávajú za pravdu,“ uviedol na pri predstavovaní návrhu minister financií Peter Kažimír. Rozpočet bude mať podľa neho vyššie ciele ako požaduje európska komisia. Ide najmä o zámer znížiť verejný dlh, ale i znížiť deficit hospodárenia. Úvodná reč ministra k návrhu trvala viac ako pol hodinu.

Schodok verejných financií by mal podľa návrhu v budúcom roku dosiahnuť 2,29 percenta hrubého domáceho produktu. Prioritami vlády na budúci rok je zavedenie odvodovo odpočítateľnej položky, ktorá bude stáť podľa plánu 150 mil. eur. Ďalšími chystanými podpornými opatreniami je zvýšenie platov učiteľov, na ktoré má vláda navyše 50 mil. eur a zavedenie súbehu dávky hmotnej núdzi a mzdy. Vláda sa v rozpočte snaží zaviesť stimuly na oživenie trhu práce.

Návrh podľa P. Kažimíra ráta i s negatívnymi dopadmi konfliktu na Ukrajine. Na druhej strane minister vyzdvihol rekordne nízke úročenie slovenského dlhu. Krajina si dnes požičiava na desať rokov za 1,38 percenta. To však súvisí i s celkovou situáciou na finančných trhoch. Rekordne nízke úroky zaznamenávajú aj iné krajiny eurozóny.

Podľa poslanca parlamentu a bývalého dvojnásobného ministra financií Ivana Mikloša nie je návrh rozpočtu dobrý, no na druhej strane uvádza, že viacero krajín západnej Európy má horší rozpočet. Menoval napríklad Francúzsko a Taliansko.

Problémom je ale podľa neho najmä tohtoročný rozpočet, ktorý roztvorí nožnice medzi príjmami a výdavkami o nových 1,4 percenta HPP. Budúcoročný plán hospodárenia by mal ísť už opačným smerom. No konsolidácia by sa mala zlepšiť o jedno percento HDP. „Takže 1,4 percenta nebude vykompenzované jednopercentným konsolidačným úsilím v roku 2015,“ vyčíta návrhu I. Mikloš. Aj v prípade, ak by sa teda rozpočet podarilo naplniť, bude na tom Slovensko, podľa neho, horšie ako pred rokom.

Bývalý minister ocenil rok 2013, kedy konsolidácia predstavovalo kladnú hodnotu 2,4 percenta, po neúspešnom tomto roku má prísť na budúci rok opäť zlepšenie. Takéto striedanie podľa I. Mikloša ekonomike škodí. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *