Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

V reštauráciách rástla oficiálna mzda medziročne o 11,6 %

Ostatné správy 09.11.2018 | 11:20 0 Komentárov

Prehrievajúci sa trh práce sa prejavuje aj výške miezd. Došlo napríklad k rastu miezd vo viacerých odvetviach, ktoré boli doteraz podľa oficiálnych štatistík podhodnotené.

Priemerná mesačná mzda sa tak v septembri medziročne zvýšila v reštauráciách a pohostinstvách nominálne o 11,6 percent. Odvetvie informačných a komunikačných činností si pripísalo rast o 9,2 percenta.

V maloobchode stúpli nominálne mzdy o 6,7 percenta, vo veľkoobchode o 5,9 percenta, v ubytovaní o 5,4 percenta, v priemysle o 5,2 percenta, a v stavebníctve o 5,2 percenta.

Inflácia predstavuje zhruba 2,7 percenta. Znamená to, že reálna mzdy je oproti nominálnej o toto tempo rastu cien znížená. V reštauráciách a pohostinstvách napríklad rástla reálna mzdy o 8,9 percenta, informačných a komunikačných činnostiach o 6,4 percenta.

Dôvodom rastu v niektorých odvetviach je dlhodobo zaužívaná prax vyplácať časť mzdy „na ruku“, teda mimo pracovnej zmluvy. V reštauráciách sa tak napríklad v septembri oficiálne zarábalo len 466 eur. Skutočný celkový príjem zamestnancov je však vyšší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *