Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

V septembri najnižšia medziročná inflácia

Medziročná inflácia v septembri dosiahla v úhrne 0,6% – čo bola historicky najnižšia hodnota. Na historicky najnižšiu hodnotu klesla aj jadrová inflácia (-0,6 %) a čistá inflácia (0,5 %).

Jadrová inflácia v septembri oproti augustu ovplyvnila úhrnnú infláciu -0,05 percentuálnymi bodmi (p. b.), regulované ceny 0,04 p. b. a nepriame dane vývoj neovplyvňovali. Čistá inflácia ovplyvnila jadrovú infláciu -0,02 p. b. a ceny potravín ovplyvnili jadrovú infláciu 0,04 p. b.

Celková hladina spotrebiteľských cien sa teda zvýšila v septembri oproti septembru 2008 o 0,6 %. Najrýchlejšie rástli ceny za alkoholické nápoje a tabak, najviac klesli ceny za potraviny a nealkoholické nápoje.

Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny odevov a obuvi; poštových a telekomunikačných služieb; v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách; rozličných tovarov a služieb. Zvýšili sa ceny v odboroch vzdelávanie o 2,4 %, zdravotníctvo o 0,3 %, alkoholické nápoje a tabak; bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá zhodne o 0,2 %. Klesli ceny rekreácie a kultúry o 0,6 %, dopravy o 0,4 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,3 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,2 %.

Zdroj: ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *