Streda 19. február. Meniny má Vlasta

V strednej a východnej Európe by tento rok malo rásť najmä firemné úverovanie

Banky Peter Apolen 22.01.2015 | 13:43 0 Komentárov

„V tomto roku by mali celkovo firemné úvery v strednej a východnej Európe vzrásť o 12,4 percenta. Miera rastu retailových úverov by mala predstavovať 5,4 percenta,“ povedala námestníčka riaditeľa pre strategické analýzy strednej a východnej Európy skupiny UniCredit Carmelina Carluzzo. 

Vklady by zároveň podľa nej mali rásť o 9,1 percenta.

Podľa UniCredit sa tak financovanie bankových sektorov v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy stabilizuje, keď sú úvery čoraz viac kryté domácimi vkladmi.  Od decembra 2013 do septembra 2014 sa tento pomer zlepšil z 98 na 96 percent. Netýka sa to ale Slovenska, kde vklady dlhodobo predstihujú objem úverov.

Rizikom pre banky v regióne je podľa UniCredit geopolitický vývoj a zmeny v externom prostredí. Pokles cien ropy totiž na jednej strane predstavuje problém pre ruskú ekonomiku, ale na druhej strane sa môže podľa štúdie podpísať pod nárast kúpyschopnosti európskych domácností s spoločností. K ďalším faktorom patrí “ústretovejšia” politika centrálnych bánk a harmonizácia predpisov o finančných službách. Banka očakáva, že stredná a juhovýchodná Európa by mali v tomto roku v objeme nových úverovv mierne rásť.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *