Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

V stredu zasadajú tri centrálne banky

Zasadá poľská, britská a európska centrálna banka. Ani pri jednej sa neočakáva zníženie základných sadzieb. Očakávania sa upierajú len k tlačovej konferencii guvernéra ECB Maria Draghiho, ktorý by mohol naznačiť budúcu politiku banky.

Českí centrálni bankári k intervenciám proti českej korune zatiaľ nepristúpili. To je asi najdôležitejšie posolstvo z minulotýždňového zasadnutia ČNB, na ktorom podľa očakávaní nedošlo k zmene nastavenia základnej úrokovej sadzby, avšak otázka intervencií takú jasnú odpoveď nemala. Predstavitelia ČNB opäť hlasovali o okamžitom spustení menových intervencií, no opäť tento návrh nezískal dostatočnú podporu.

V stredu 2. októbra zasadnú hneď tri centrálne banky, ktorých rozhodnutiam sa venujeme. V prípade žiadnej z nich ale neočakávame zmenu v nastavení základnej úrokovej sadzby. Poľská NBP sadzbu zo súčasných 2,50 % takmer s určitosťou meniť nebude, čo viackrát potvrdili aj jej predstavitelia. Britská BoE by nemala pristúpiť k zmene nastavenia základnej sadzby z úrovne 0,50 %, ani navýšeniu cieľového objemu nakupovaných aktív zo súčasných 275 mld. GBP.

Najzaujímavejšie pre nás bude sledovať rozhodnutie ECB, ktorá výnimočne zasadá v stredu v Paríži. Predpokladáme, že základná úroková sadzba eurozóny sa zo súčasnej úrovne 0,50 % meniť nebude. Pozornosť sa tak bude sústrediť na následnú tlačovú konferenciu guvernéra Draghiho, ktorý sa zrejme bude snažiť svojimi komentármi (prípadne aj konkrétnymi krokmi) udržať trhové sadzby a kurz eura na uzde.

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *