Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

V stredu zavládla neutralita

Investície 08.08.2012 | 23:33 0 Komentárov

Stred týždňa znova nepriniesol veľa vzruchu a obchodovanie prebiehalo v klasickom prázdninovom tempe. Predpoludním sme boli svedkami priemyselnej produkcie z Nemecka, ktorá spomalila na mesačnej báze o 0.9% a na ročnej báze o 0.3%. Napriek tomu je Nemecká ekonomika stále silná, čo dnes potvrdila ratingová agentúra Fitch. 

Ako informuje analytik Capital Markets Peter Bukov, tá potvrdila rating Nemecka na najvyššom možnom stupni AAA a ponechala stabilný výhľad. Euro však na tieto správy nereagovalo a obchodovalo sa mierne nižšie, na úrovni 1.236.

Následne zaujali vyhlásenia Francúzskej centrálnej banky, ktorá očakáva za posledné dva štvrťroky recesiu v krajine. Nemecko tak pravdepodobne ostane jedinou „core“ krajinou v eurozóne, ktorá bude s kladným rastom HDP. Následne guvernér Bank of England King vyhlásil, že očakáva pokles inflácie v krajine v roku 2012 a taktiež negatívny rast HDP. Silne negatívne dáta si však obchodníci vyložili pozitívne, pretože King sa vyjadril, že zníženie sadzieb by bolo kontraproduktívne a nepomohlo by ekonomike. Ostávajú tak iné možnosti ako pomôcť krajine, no kábel zvykne aj na kvantitatívne uvoľňovanie rásť. Dnes sme tak opätovne videli rast libry, aj keď to bolo iba vymazávanie intradenných strát. Voči doláru sa sterling na konci dňa obchoduje na 1.5650 (+0.21%) a voči jenu na 122.80 (+0.0%).

Situácia v Európe tak bola skôr naklonená Risk Off, čo sa prejavilo do poklesu Eura, ako aj akcií. No ihneď po otvorení amerických parketov bol prepad skúpený a hlavné európske benchmarky zmazali veľkú väčšinu svojich strát: FTSE100 +0.08%, CAC40 –0.43%, DAX30 –0.03%, IBEX35 –0.84%.

Volatilita počas americkej seansy bola minimálna a trhy sa pohybovali len v úzkych pásmach. Za makroekonomických zverejnení sme videli len žiadosti o hypotéky. Výsledok –1.8 oproti minulému údaju 0.2 je tak sklamaním. Okrem toho neboli na trhu žiadne kurzotvorné udalosti a preto sa akcie obchodovali do strany. Akciové indexy tak ukončujú dnešný deň nasledovne: SP500 +0.06%, DJIA +0.05%, NAS –0.15%.

Zdroj: Peter Bukov, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *