Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

V testoch prepadli tri matky slovenský bánk

Banky 01.08.2016 | 10:35 0 Komentárov

Stresovým testovaním Európskeho úradu pre bankový dohľad  neprešlo 12 európskych bánk. Sú medzi nimi: Raiffeisen, UniCredit a Erste Group. 

Európsky úrad pre bankový dohľad (EBA) preveroval schopnosť európskych bánk odolávať v časom nepriaznivého ekonomického prostredia, ako napríklad počas trojročnej recesie alebo kolapsu dlhopisového trhu.

Najhoršie výsledky z 51 preverovaných bánk zaznamenala talianska Monte dei Paschi di Siena. Táto najstaršia banka sveta zaznamenala zlé výsledky už pred dvomi rokmi. Odvtedy však už dostala štátnu podporu.  Zlé výsledky zaznamenala aj írska Allied Irish Banks ale aj rakúska Raiffeisen, španielska Banco Popular a ďalšia írska banka Bank of Ireland.

Ďalej to sú: talianska UniCredit, britská Barclays, nemecké finančné inštitúty Commerzbank a Deutsche Bank, francúzska Société Générale, španielska Criteria Caixa a rakúska Erste Group.

Európsky test pokrývala 70 percent bankového sektora v EÚ. Podľa EBA sa výsledky, vďaka výraznému zvýšeniu kapitálu, oproti roku 2014 zlepšili. „Aj keď oceňujeme doterajšie rozsiahle zvýšenie kapitálu, stále to nie je dôkaz zdravia,“ uviedla šéfka EBA Andrea Enria. Dodala, že banky musia pokračovať vo svojom úsilí.

Po modelovej kríze trvajúcej tri roky by ukazovateľ kapitálovej primeranosti CET1 dosiahol v prípade Monte dei Paschi di Siena –2,44 percenta a v prípade Allied Irish 4,31 percenta. Tento ukazovateľ by nemal klesnúť pod 4,5 percenta. Vo všeobecnosti sa však za bezpečnú hranicu považuje sedem percent, pod ktorou skočili aj Raiffeisen (6,12 %), Bank of Ireland (6,15 %) a Banco Popular (6,62 %). Najväčšia talianska banka UniCredit by mala ukazovateľ kapitálovej primeranosti CET1 na úrovni 7,1 percenta. Do testu však nebola zahrnutá žiadna banka z Portugalska ani Grécka.

Zdroj: Bloomberg, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial