Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

V utorok na trhu panovala volatilita a jenová sila

Klasické obchodovanie v štýle Carry On/Carry Off pokračovalo aj v utorok. Jen dominoval po celom devízovom trhu a nadol samozrejme poslal americké aj európske akcie. V noci sme videli tlačovku Bank of Japan, kde sme sa však nič nové nedozvedeli.

Centrálna banka ponechala ročný nárast menovej bázy na 60–70 bln. jenov a jemne znížila výhľady exportu na nadchádzajúce obdobia a celkovo to pôsobilo sklamaním. Jen sa počas noci a rána držal, no s otvorením Ameriky sa začali obchodníci navážať do dlhých pozícií a jenové krosy začali klesať. Sila jenu sa cez staré známe korelácie preniesla na akciové trhy. US parkety videli výrazne volatilný opening a po úvodnom spiku boli akcie vypredané. Dáta sme nevideli žiadne a tak za poklesom akcií stojí jedine sila jenu. Trhy pokračovalo v poklese až do konca seansy a zatvorili v červených číslach, no nič hrozné to nebolo: DJIA –0.41%, NDX –0.4%, SPX –0.51%.

Na komoditách bolo dnes taktiež volatilne. Meď pokračuje v silnom poklese, vedená strachom z čínskych korporátnych defaultov. Na trhu sa už pošepkáva o druhej čínskej firme, ktorá by mala vyhlásiť bankrot. Obavy o zdravie čínskych firiem, ako aj celkový Credit Sector tak posielajú meď a železnú rudu prudko nadol. Meď je tak na štvorročných maximách. Úplne opačné správanie bolo na zlate. Drahý kov, spolu s americkými dlhopismi a jenom, stále slúži ako safe haven a v utorok bol výrazne bidovaný. Zlato sa znova obchodovalo and 1350 USD a dokázalo zatvoriť jemne pod touto veľmi silnou rezistenciou. Jej prelomenie nasmeruje metál ku 1400 dolárom. Americké desaťročáky dokázali výnosom poklesnúť pod svoj 50 dňový priemer a pomaly, ale isto, vymazávajú prudký spike po piatkových dátach NFP.

FX trh patrí v posledných dňoch hlavne jenu. Americký dolár buď drží svoje pozície, alebo klesá a rozhodne sa nespráva, ako safe haven mena. Preto je treba aktuálne sledovať hlavne USDJPY/AUDJPY ako znak ďalšieho smerovania trhov.

Ing. Peter Bukov, senior analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *