Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Väčšina britských finančných firiem uvažuje o presune do EÚ

BankyEURO 27.09.2016 | 09:09 0 Komentárov

Podľa prieskumu KPMG až tri štvrtiny riaditeľov oslovených britských firiem by presťahovalo hlavné sídlo alebo aspoň časť ich podnikania do kontinentálnej Európy, aby tak udržali spojenie s EÚ.

Prieskum dospel k záveru, že problémom, ktorý vnímajú britské firmy je najmä chýbajúca istota z budúcnosti. Nie je totiž vôbec jasné, za akých podmienok bude Británia fungovať vo vzťahu k EÚ, ani ako bude prebiehať je vystúpenie z únie.

„Zákonodarcovia by sa mali čo najskôr spojiť so šéfmi firiem, aby pochopili, aké istoty im môžu ponúknuť. A zároveň pozorne sledovať akékoľvek ich tendencie presťahovať sa do zahraničia,“ hovorí šéf KPMG Simon Collins.

Prepad optimizmu vo finančnom sektore v Británii už tretí kvartál za sebou ukázal i prieskum spoločností CBI a PwC. Je to najhorší vývoj od globálnej finančnej krízy v roku 2009. Britský sektor finančných služieb pritom priamo alebo nepriamo zamestnáva zhruba dva milióny ľudí. Hrozí teda, že odchádzajúce finančné firmy stiahnu zo sebou i iné odvetvia a zamestnanci, ktorí stratia prácu zhoršia celkovú sociálnu situáciu v krajine.

Britská vláda bude potrebovať niekoľko mesiacov, aby sa pripravila na oficiálne rokovania o odchode z EÚ. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *