Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Väčšina slovenských miest zvýšila dane z nehnuteľností

Dane 20.02.2020 | 11:03 0 Komentárov

V roku 2020 si za dane z nehnuteľností podnikatelia a aj obyvatelia priplatia takmer v každom meste. Zvyšovaním daní sa snažia mestá zabezpečiť ich ďalší rozvoj a dostatok finančných zdrojov na nové plány a projekty.

Dane za bývanie

Dane za byty na bývanie sa v roku 2020 zvýšili v priemere až o 52  percent, majitelia rodinných domov si priplatia v priemere o 50 percent viac. Oproti minulému roku sa dane z bytov a nebytových priestorov sa zvýšili o 39 percent. Najvyššie dane z bytov na Slovensku sú prekvapivo v Košiciach (zvýšili sa o 141,4%). Majiteľ tu za modelový byt  s garážou zaplatí 95 eur ročne.

Nasleduje bratislavské Staré mesto, kde majiteľ takého istého bytu s garážou zaplatí 90 eur. Za nimi sa umiestnila Trnava s daňou 83 eur. V ostatných bratislavských okresoch majitelia bytov zaplatia od 78 do 83 eur. Aj tento rok zaplatí majiteľ rovnakého bytu s garážou v Medzilaborciach necelých 8€.

Za rodinný dom, najviac daní pri modelovej nehnuteľnosti zaplatí obyvateľ bratislavského Starého mesta, a to 216,9 eur ročne. Zvýšením dane si tento rok priplatia aj v Sobranciach, Zvolene či Trenčíne. Najväčšie zvýšenie daní avšak pocítia majitelia nehnuteľnosti v Trnave, kde sa sadzby zvýšili až o 160 percent. Aj tento rok opäť najmenej zaplatia v Medzeve, a to 19 eur za rok.

Dane za nehnuteľnosti na podnikanie

V roku 2020 sa dane z nehnuteľností vo všeobecnosti v SR skokovo zvýšili. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) hovorí, že je vhodnejšie v daňovom mixe zaťažiť viac majetok ako prácu, nakoľko majetkové dane viac zaťažia tých, ktorí majetok majú, kým vysoké dane  a odvody z práce zasahujú všetkých, aj nízkopríjmových a sú bariérou toho, aby svoje príjmy zvýšili.

Okrem samotného cieľa sú ale podľa nej dôležité aj prostriedky, ako k cieľu prísť. „Domnievame sa, že skokové zvyšovanie daní o desiatky percent z roka na rok nie je správny ani prijateľný spôsob, ako sa má robiť zodpovedná daňová politika,“ uvádza PAS.

Samosprávam vyčíta, že medzi návrhom na zásadné zvýšenie daní z nehnuteľnosti a samotným schválením uplynul príliš krátky čas, v mnohých prípadoch týždne a podnikatelia boli postavení pred hotovú vec, ku ktorej sa nemohli vyjadriť. Ich obchodné zmluvy pritom nie je možné meniť zo dňa na deň.

„Je nepochybné, že dane z nehnuteľností sú daňami, ktoré sú v zásade odsúdené na rast, najmä v mestách a obciach s vysokou zastavanosťou a ekonomickým životom či potenciálom,“ priznáva PAS.

Najväčšie zvýšenie daní pocítili mestá: Brezno (126,7%), Kežmarok (86,5%), Bratislava III. (61,7%), Bratislava II. a V.  (61,1%), Moldava nad Bodvou (56,6%) a Levice (56,1%).

Aj tento rok zaplatí na daniach za modelovú nehnuteľnosť s rozlohou haly 1000 m2 a pozemkom s 1500 m2 najmenej podnikateľ v Medzeve, a to 666 eur ročne. Medzi najlacnejšie mestá pre podnikateľov patria ešte Medzilaborce (850€) a Svidník (1406€).

Najviac zaplatia podnikatelia takmer vo všetkých bratislavských okresoch a to od 6612 do 7125 eur. V Púchove zaplatí podnikateľ rovnako ako minulý rok – 6449 eur za rok. Okrem Bratislavy sú vysoké dane aj v Košiciach (6120€), Banskej Bystrici (5080€) a Nitre (4685€).

Dane zvyšovalo až 55 miest

Slovenské mestá upravovali dane podstatne viac ako za posledné roky. Sadzby daní z nehnuteľností na tento rok zmenilo až 55 miest. Zvyšných 17 miest sadzby daní oproti minulému roku nezmenili. O viac ako 100 percent v priemere stúpli dane v Ilave (112,49%), v Košiciach (110,44%), a v Trnave (109,26%).

Rapídne zmeny pocítili aj obyvatelia Kežmarku a Popradu, kde dane z nehnuteľností vzrástli v priemere o 95 percent. Výrazné zmeny sa dotkli aj ostatných miest. V porovnaní s minulým rokom sa priemerné dane zo stavieb zvýšili o 35 percent a dane z pozemkov o 26 percent.

Niekoľko miest niektoré zo svojich daní znížili. Napríklad Zlaté Moravce znížili sadzbu dane zo záhrad o 38 percent, za stavby na pôdohospodársku produkciu atď. sadzby znížili Krupina (o 44%) a Nové Mesto nad Váhom (o 50%). Mestské časti Bratislavy hromadne znížili sadzbu dane za garáže, a to v priemere o štyri percentá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial