Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Vazil Hudák bude podpredsedom Európskej investičnej banky

Bývalý minister hospodárstva SR a štátny tajomník Ministerstva financií SR Vazil Hudák sa stane podpredsedom Európskej investičnej banky EIB. 

Doterajší splnomocnenec vlády SR pre vyjednávanie rozpočtu Európskej únie a bývalý štátny tajomník rezortu financií a minister hospodárstva Vazil Hudák sa stal podpredsedom Európskej investičnej banky (EIB). Správu dnes potvrdila EIB vo svojom tlačovom vyhlásení.

EIB vyzdvihla v správe o jeho menovaní okrem predošlej účasti v slovenskej vláde aj bohaté skúsenosti v súkromnom sektore. Pôsobil ako viceprezident spoločnosti Citigroup (2006–2010) a aj ako výkonný riaditeľ JPMorgan Chase Bank v Londýne (2010–2011). Ako minister hospodárstva sa V. Hudák podieľal na viacerých investičných projektov zahraničných firiem na Slovensku. Menovite jeho profesionálny prístup vyzdvihla vlani britská automobilka Jaguar Land Rover.

„EIB je európsky úspech. Podporuje investície do životaschopných projektov, dáva do pohybu peniaze a ľudí a pomáha zvýšiť konkurencieschopnosť Európy vo svete,“ uviedol Hudák po svojom vymenovaní do funkcie.

Hudák vyjadril podľa TASR radosť, že vstupuje do EIB v tejto „citlivej“ dobe a chce uplatniť svoje skúsenosti pre ďalšie úspechy tejto banky.

Do funkcie bol vymenovaný radou guvernérov EIB na základe návrhu ministra financií Slovenska a so súhlasom volebného obvodu akcionárov EIB zloženého z Bulharska, Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Malty, Poľska, Slovenska a Slovinska.

Európska investičná banka je finančná inštitúcia patriaca do pôsobnosti Európskej únie. Jej agenda spočíva v dlhodobých pôžičkách zameraných na rozvoj európskeho priestoru. Ide o najväčšiu mnohostrannú verejnú banku na svete.

Vláda SR uvoľnila Vazila Hudáka z predošlej funkcie s účinnosťou k 9. októbru. Jeho nástupcom a novým splnomocnencom vlády SR pre vyjednávanie rozpočtu EÚ bude štátny tajomník rezortu financií Ivan Lesay.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *