Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Vďaka Číne a Indii sa očakáva rast hodnoty diamantov

Investície 28.04.2016 | 09:17 0 Komentárov

Ceny diamantov by mohli v blízkej budúcnosti rásť a to hlavne vďaka Indii a Číne. Kým bol v roku 2006 podľa dát spoločnosti Bain & Company kumulatívny podiel Číny a Indie na svetovom dopyte po diamantoch len deväť percent[1], dnes už je to cez 20 percent.

Zaujímavosťou pritom je, že napriek nižším absolútnym príjmom míňajú obyvatelia Číny, Indie a Perzského zálivu na nákup diamantov vysoké percento zo svojich disponibilných dôchodkov. Podľa správy ťažobného gigantu De Beers, minie priemerný Ind na brúsené diamanty viac ako priemerný Američan a na šperkové viac ako Japonec. V krajinách Perzského zálivu[2]míňajú 0,13% zo svojich príjmov na brúsené diamanty a až 0,25% na šperkové.

S rastúcim dopytom v Číne počítajú analytici už od budúceho roku

Ťažobní giganti Alrosa, De Beers a Rio Tinto sa zhodujú, že oživenie svetového diamantového trhu príde uprostred roku 2016. Čínska ekonomika ale podľa odhadov analytikov ratingových agentúr spôsobí stagnáciu čínskeho trhu s diamantmi počas celého tohto roka a to aj napriek dlhodobému posilňovaniu strednej a vyššej triedy.

Oživenie čínskeho trhu s diamantmi, ktorý je druhý najväčší na svete, by preto malo prísť až v roku 2017. Bain & Company a Antverpské svetové diamantové centrum následne očakávajú v Číne medziročný rast dopytu po diamantoch v rozpätí štyroch percent až 5,5 percenta a to až do roku 2030.

spotreba-diamantov

Obchod s diamantmi prebieha v amerických dolároch. Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu na Slovensku, je preto kurz eura voči doláru.


[1] Bain: Global Diamond Industry: Portrait of Growth, 2012 (link: http://www.bain.com/publications/articles/global-diamond-industry-portrait-of-growth.aspx)

[2] Medzi krajiny Perzského zálivu sa podľa štatistík spoločnosti De Beers zaraďujú: Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené Arabské Emiráty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *