Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Vek odchodu do dôchodku sa opäť zvyšuje

Penzia 10.11.2017 | 15:53 1 Komentár

V nasledujúcom roku sa zmení vek odchodu do dôchodku o 63 dní. Dôchodkový vek bude od Nového roku stanovený na 62 rokov a 139 dní. Vyplýva to z opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

Dnes je to pritom 62 rokov a 76 dní, teda o 63 dní menej. Posun dôchodkového veku bude platiť pre všetkých poistencov, ktorí sa narodili po 31. decembri 1955. Výnimkou sú tí, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, I. a/alebo II. kategórie funkcií a ženám podľa počtu vychovaných detí.

Kalkulačka, pomocou ktorej je možné presne určiť dôchodkový vek, je zverejnená na webe Sociálnej poisťovne v časti Výpočet dôchodkového veku. Ak sa na poistenca vzťahuje nový spôsob určenia dôchodkového veku, avšak jeho dôchodkový vek zatiaľ nie je možné určiť, bude na túto skutočnosť upozornený.

Jedna odpoveď na “Vek odchodu do dôchodku sa opäť zvyšuje”

  1. Mišo píše:

    Zaujímalo by ma, ako sa toto predĺženie prejaví u poistencov, ktorí majú záujem o odchod do predčasného dôchodku? Príklad: poistenec sa dožije v apríly roku 2019 veku 60 rokov. Odchod do predčasného dôchodku potom bude dňom dovŕšenia 60 rokov + 76 dní + 63 dní + posun určený k 31.12.2018, alebo ešte viac?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *