Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

Venezuela zaviedla svoju vlastnú kryptomenu

Investície 21.02.2018 | 13:02 0 Komentárov

Venezuela je prvou krajinou sveta, ktorá zaviedla vlastnú digitálnu menu. Cieľom vlády krajiny je vyhnúť sa tvrdým ekonomickým sankciám zo strany USA. „Petro“, ako sa nová mena volá, má vytrhnúť krajinu s hyporinflácie a devalvácie, s ktorými Venezuela už roky bojuje.

Americké ministerstvo financií však schladilo nádeje Venezuely a varovalo občanov USA aj firmy pred nákupom digitálnej meny petro. To by podľa neho znamenalo porušenie sankcií.

Kritici uvádzajú, že ide o zúfalý pokus Caracasu (hlavné mesto), zvýšiť hotovostné príjmy vlády, v čase keď tá musí splatiť svoj zahraničný dlh vo výške 150 mld. dolárov.

Prezident Nicolas Maduro uviedol, že jednotka novej meny bude krytá jedným barelom venezuelskej ropy. Krajina má totiž najväčšie zásoby tejto suroviny na svete. Práve pokles ceny ropy spôsobil Venezuele, závislej na jej exporte, veľké ekonomické problémy.

Objem 100 miliónov meny bude na trh uvedená pri jednotkovej cene 60 dolárov, čo je zhruba cena jedného barelu. N. Maduro považuje petro aj za nástroj na splnenie sna bývalého prezidenta Hugo Cháveza o zbavení sa dominancie amerického dolára a Wall Street.

Niektorí fanúšikovia najznámejšej digitálnej meny bitcoin spochybňujú celú koncepciu Venezuely alebo akejkoľvek inej vlády, ktorá by podporila nejakú kryptomenu, keďže tento nástroj bol pôvodne vytvorený na to, aby obchádzal kontrolnú úlohu štátu.

Vo Venezuele sa rozmáha aj ťažba bitcoinov na počítačoch vďaka lacnej elektrine a hospodárskej kríze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *