Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Verejné financie vlani hospodárili so schodkom 1,04 % HDP

Dane 23.04.2018 | 17:05 0 Komentárov

Deficit verejnej správy SR dosiahol vlani hodnotu 1,04 percenta hrubého domáceho produktu. Dôvodom je najmä vyšší výber daní.

Reálne hospodárenie slovenských verejných inštitúcií bolo lepšie, ako sa plánovalo. Rozpočet rátal so saldom 1,29 percenta. Slovensko tak vlani dosiahlo historicky najnižší schodok verejnej správy. Napriek tomu je deficit v porovnaní s ostatnými krajinami vysoký. „V eurozóne je priemer schodku verejných financií mierne nižší, na úrovni 0,9 percenta HDP,“ hovorí Katarína Muchová zo Slovenskej sporiteľne.

„Deficit verejných financií na úrovni tesne nad jedným percentom znamená nielen historicky najnižší schodok, ale aj dosiahnutie prvého primárneho prebytku,“ komentuje Ministerstvo financií SR. Dosiahnutie primárneho prebytku znamená, že schodok bežného hospodárenia, teda bez zohľadnenia úrokových nákladov dlhu, sa po prvý raz dostal do plusu. Ak by teda Slovensko nemuselo platiť staré dlhy, salde jeho bilancie by bolo plus 0,3 percenta HDP.

To pomáha znižovať zadlženie krajiny. Verejný dlh sa znížil o jeden percentuálny bod na 50,9 percenta HDP. Stále však ide o hodnotu v prvom pásme ústavnej dlhovej brzdy.

Ministerstvo za priaznivým hospodárením vidí niekoľko faktorov. Najdôležitejším je lepší výber daní a odvodov. Ten sa odvíja od priaznivej situácie na trhu práce, keď vyššia zamestnanosť a vyššia nominálna mzda priniesli do spoločnej kasy viac peňazí. Lepší bol aj výber dane z pridanej hodnoty (DPH). Celkové daňové príjmy vlani predstavovali sumu 3,7 miliardy eur.

Podľa Eurostatu mali vlani iba dve krajiny EÚ deficit vyšší ako alebo rovný úrovni troch percent HDP (Španielsko a Portugalsko), čím by v ich prípade podľa kritérií Paktu stability a rastu mohla Európska komisia zvážiť spustenie Procedúry nadmerného deficitu (EDP).  Vlani malo 12 z 28 krajín Európskej únie prebytok a jedna krajina ukončila rok 2017 s vyrovnaným rozpočtom.

„Spomedzi krajín V4 sa Slovensko umiestnilo na druhom mieste, keď nás prekonalo iba susedné Česko, ktoré vlani dosiahlo prebytok rozpočtu o 1,6 percenta HDP,“ hovorí K. Muchová. Maďarsko v roku 2017 dosiahlo deficit dve percentá HDP, zatiaľ čo Poľsko malo vlani deficit na úrovni 1,7 percenta HDP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *