Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Veľký obrat na Wall Street

Začiatok dnešného obchodovania na US akciových trhoch hovoril jasne v prospech medveďov.

Po horších výsledkoch z US pracovného trhu (zverejnené o 14:30 hod.), keď nové a pokračujúce žiadosti o podporu preukázali nárast (nové žiadosti za týždeň končiaci 20. februára: 496 tis. vs. minulý týždeň 474 tis., pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 13. februára: 4617 tis. vs. minulý týždeň 4563 tis.) otvárali totiž hlavné US akciové indexy obchodovanie na parkete v červených číslach a to zhodne so stratou viac ako 1%.

U.S. pracovný trh ešte stále nie je v želateľnej kondícii

Prepad akcií sa navyše o niečo zvyšoval aj počas prejavu šéfa FEDu Bernankeho, ktorý vypovedal pred bankovou komisiou US Senátu. Akciám totiž bránili v raste negatívne slová na adresu pracovného trhu, keď Bernanke prehlásil, že tá by sa mohla držať na vysokých úrovniach po dlhú dobu. Vysokú nezamestnanosť označil za „pretrvávajúcu jazvu poklesu“.

Vo finančnom systéme je ešte stále veľa tikajúcich bômb

Hoci slová o tom, že „program TARP dosiahol základný cieľ, a to stabilizáciu bankového systému“, ktoré odzneli z úst Bernankeho by sa na prvý pohľad mohli zdať ako pozitívne pre akcie, nie je tomu celkom tak. Trh totiž ešte ani zďaleka nie je v dobrej kondícii. Predovšetkým mimobilančné položky a "toxické aktíva", medzi ktorými sú aj produkty naviazané na trh s nehnuteľnosťami predstavujú aj naďalej tikajúce bomby ekonomiky.

Rizikom pre nasledujúce mesiace by mohli byť regionálne banky

Trh sa síce postupne čistí, a to jednak uvádzaním mimoburzových produktov na burzy, či odpismi dlhov, o tom, že banky na tom ani zďaleka nie sú dobre svedčia ďalšie slová Bernankeho, ktoré dnes odzneli pred Senátom: "existuje riziko (Bernankeho ho označil za malé), že US ekonomika by mohla  mať viac finančných problémov". Za kritické pre obnovu ekonomiky označil Bernanke malé regionálne banky. Mnohé z nich by totiž v nasledujúcich mesiacoch mohli zaznamenať bankrot. Pre regionálne banky totiž obrovské riziko predstavuje predovšetkým komerčný realitný trh.

Kanada by mohla byť príkladom pre USA

Bernanke pri svojej výpovedi vyjadril aj svoj skepticizmus ohľadom zavedenia tzv. Volckerovho pravidla. Podľa tohto návrhu, ktorý podporuje obamova administratíva by mala nová regulácia finančného systému zahŕňať zákaz účasti (či vlastníctva) bánk v hedge fondoch a private equity fondoch a nové pravidlá by takisto mali zakazovať aj obchodovanie na vlastný účet (tzv. proprietary trading), ktorým by riskovali stávkami na finančných trhoch aj peniaze klientov. Podľa Bernankeho však regulácia finančného systému bude veľmi dôležitá. USA by si podľa jeho slov malo zobrať príklad z Kanady, ktorej sa striktnejší dohľad nad bankami vyplatil.

Bol by FED tým správnym regulátorom?

Niet však pochýb, že nová reforma by toho mala veľmi veľa zmeniť. Hlavným poučením z krízy by podľa Bernankeho malo byť to, že „komplexné spoločnosti z finančného sektora, ktoré predstavujú riziko pre stabilitu finančný systém musia nutne podliehať silnému a konsolidovanému dohľadu.“. Zároveň dodal, že „to znamená, že sa na ne musí pozerať a dohliadať ako na spoločnosť/ti ako súbor.", je preto potrebné dohliadať nielen na banky, ale aj na dealerov cenných papierov a takisto aj na ostatné aspekty ich operácií.

Bernanke poznamenal, že bankový dohľad v súčasnosti nie je schopný robiť takýto dohľad, ktorý by zahŕňal všetky činnosti. Systém je v súčasnosti komplexný a veľmi poprepájaný a preto vyzdvihol práve FED ako orgán, ktorý má mnoho vedomostí o trhoch, o ekonomike, systémoch platby a vedomostí z rôznych ďalších oblastí. Tým naznačil, že dohľad by najlepšie zvládal v súčasnosti pravdepodobne sám FED. Otázne však je, či by to bolo prospešné dať dohľad do rúk práve FEDu, ktorý sa tak silno bráni auditu. Hoci je pravdou, že na jednej strane by audit odokryl mnoho z tajov monetárnej politiky, azda ale nikto nepochybuje o tom, že bilancia FEDu skrýva aj mnoho toxických aktív a strát obrovských rozmerov.

Po tom, ako Bernanke ukončil svoju výpoveď pred bankovou komisiou sa hlavné US akciové indexy pohybovali na úrovniach približne -1,5%. Jeho posledné slová však znamenali zároveň aj ich posledné dnešné trápenie. Na rad prišli po medveďoch býci, ktorý seansu ovládli až do konca. Pomohli im čiastočne aj slová Dukeovej (FED) o vylepšovaní sa stavu US ekonomiky.

Nakoniec hlavné US akciové indexy uzatvárali seansu na nasledovných úrovniach: Dow Jones -0,51% na 10321,03 bodu, Nasdaq +0,02% na 1812,91 bodu, S&P 500 -0,21% na 1102,94 bodu. V závere dnešnej seansy tak prišlo k veľkému návratu býkov, ktorým sa podarilo vymazať takmer celé straty. Pokles akciových trhov využili na nákup pri nižších cenách.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *