Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Vianočná sezóna slovenských obchodníkov potešila

Makroekonomika 03.02.2017 | 10:56 0 Komentárov

Maloobchodné tržby v závere roka opäť príjemne prekvapili. Podľa údajov Štatistického úradu v decembri medzimesačne vzrástli až o 0,7% (sezónne očistené), pričom dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 3,9% na 4,3%, čo zároveň znamenalo najrýchlejší medziročný rast tržieb v slovenských obchodoch za posledné dva roky.

Obchodníkom sa teda v decembri podarilo nadviazať na silný november a potvrdilo sa, že minuloročná vianočná sezóna bola pre nich relatívne úspešná. Silný trh práce a rastúca spotrebiteľská dôvera sa konečne vo väčšej miere začali pretavovať aj do rastúcej spotreby slovenských domácnosti (a rastúcich tržieb slovenských obchodov).

Za relatívne silným rastom maloobchodných tržieb v decembri nájdeme ako potravinový, tak aj nepotravinový segment. Tržby v decembri pritom medziročne neklesali v žiadnom z hlavných pododvetví slovenského maloobchodu. Najslabšie čísla vykázali predajcovia ostatného tovaru pre domácnosti, ktorým sa predaje medziročne nezmenili (v stálych cenách). Naopak, silnú vianočnú sezónu potvrdil tradičný Vianočný segment – predaj tovaru pre rekreáciu a kultúru (knihy, hračky, športové oblečenie), v ktorom sa tržby medziročne zvýšili až o 9,6%.

Darilo sa však aj stánkarom na trhoch, ktorých podiel na celkových tržbách je síce zanedbateľný, avšak v decembri tohto roka sa ich tržby medziročne zvýšili až o 27,8% – prekvapivo silný rast po rokoch prevažne klesajúceho trendu.

Dynamicky dvojciferný rast tržieb si v závere roka udržali aj predajcovia áut. Tržby v predaji a oprave áut medziročne vzrástli o 10,8%. Spokojný s nábehom zimnej turistickej sezóny pravdepodobne boli aj slovenskí hotelieri – ich tržby sa medziročne zvýšili až o 16,7%. Zdá sa pritom, že na rozdiel od letnej sezóny, zo silného turizmu vo väčšej miere konečne profitovali aj slovenské reštaurácie – ich tržby sa medziročne zvýšili o 7,9%, čo bol najrýchlejší medziročný rast za posledných 16 mesiacov. Aj tržby v turizme a z predaja áut tak naznačujú, že zlepšujúcu spotrebiteľská dôvera a silný trh práce prejavujúci sa na dynamickom raste reálnych disponibilných príjmov slovenských domácnosti sa už konečne pretavujú aj do ochoty slovenských domácnosti zvyšovať svoju spotrebu.  

Čísla tržieb v posledných mesiacoch jednoznačne naznačujú zrýchľujúci sa rast spotreby slovenských domácnosti v závere roka a vytvárajú pozitívne riziko našej prognózy rastu slovenskej ekonomiky v štvrtom štvrťroku minulého roka (2,6%). Agregované tržby v maloobchode, predaji a údržbe áut a v hoteloch a reštauráciách sa v štvrtom štvrťroku minulého roka zvýšili o 0,8% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank).

Dynamika ich rastu sa pritom v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom približne zdvojnásobila. V medziročnom porovnaní sa dynamika rastu agregovaných tržieb v závere roka zrýchlila z 5,0% v treťom štvrťroku na 6,3% vo štvrtom štvrťroku. Tržby tak naznačujú, že spotreba domácnosti sa, po miernom spomalení v treťom štvrťroku, v závere roka opäť zrýchlila a mala by tak byť hlavným ťahúňom rastu HDP v štvrtom štvrťroku. 

Výhľad

Spotrebiteľská nálada ostáva nad dlhodobým priemerom, hoci v úvode roka predsa len zaznamenala mierne zhoršenie (aj pod vplyvom rastúcich inflačných očakávaní). Slovenská ekonomika pokračuje v relatívne dynamickom raste, čo sa pozitívne prejavuje aj na trhu práce (rastúca zamestnanosť aj mzdy). Spotrebu domácnosti by navyše mali ďalej podporovať aj nízke úrokové sadzby. Z tohto dôvodu očakávame, že rastúci trend by si mali maloobchodné tržby udržať aj v tomto roku.

Ľubomír Koršňák – analytik UniCredit Bank
 
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *