Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Vianočný príspevok dôchodcom sa má zvýšiť

Penzia 07.02.2019 | 11:37 1 Komentár

Penzisti by mali dostať vyšší vianočný príspevok. Navrhuje to Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Suma tzv. vianočného dôchodku by sa mala už v decembri tohto roka zdvojnásobiť. Okruh dôchodcov, ktorí na neho majú nárok, by sa okrem toho mal zvýšiť o 52 tisíc.

Maximálna výška vianočného príspevku k dôchodku by sa mala zvýšiť na 200 eur. Počíta sa totiž s priemernej mzdy. Kým dnes je to 60 percent jej hodnoty, po novom by to malo byť 65 percent. Vianočné dôchodky celkovo by mali po zvýšení verejné financie stáť 153,1 mil. eur. Malo by mať na ne nárok 1 276 tisíc penzistov.

Návrh novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku predložilo ministerstvo práce do medzirezortného pripomienkovacieho konania.

Nárok na maximálny vianočný príspevok na úrovni 200 eur by mali mať tí dôchodcovia, ktorých výška dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov je najviac v sume životného minima pre jednu osobu. Koncom tohto roka by podľa odhadu ministerstva práce malo ísť o sumu 209,70 eura. Presná hranica bude známa až po zvýšení životného minima 1. júla.

Dôchodcovia s vyšším dôchodkom budú mať nárok len na pomernú časť vianočného dôchodku.

Jedna odpoveď na “Vianočný príspevok dôchodcom sa má zvýšiť”

  1. Rozália píše:

    Ja by som sa len toľko chcela opýtať,že invalidný dôchodca ktorý nemá odrobené žiadne roky prečo dostane 100€ vianočný príspevok veď neodviedli dane a do zdravotnej poisťovne žiadne peniaze a ten kto má odrobené 30 rokov dostane len 47€ a nie tí by mali dostať viac ktorý odrobili viac rokov veď tí odviedli viac daní a odviedli do zdravotného poistenia viac peňazí ďakujem za odpoveď ostávam s pozdravom Rozália

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *