Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Viceguvernér NBS: nezažívame realitnú bublinu

Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth si myslí, že Slovensku nehrozí hypotekárna ani realitná bublina. Dôvodom je podľa neho nárast disponibilných príjmov domácností, takže ani napriek rastu cien realít, tie nie sú nafúknuté neúmerne príjmom.

K nafukovaniu bubliny podľa neho nehrozí ani napriek tomu, že slovenské domácnosti sa za posledného obdobie enormne zadlžujú. „Svojím spôsobom sú ceny nehnuteľností voči príjmom obyvateľstva v relatívnom pomere najlacnejšie. Z tohto hľadiska si nemyslíme, že sme niekde, či v samotnej cenovej bubline alebo na začiatku bubliny, keďže ceny nehnuteľností takto posudzované sa stále javia byť relatívne lacné,“ povedal J. Tóth.

Keďže ceny realít po kríze klesli a dlhšie obdobie nerástli, zaostali za rastom miezd. Tie sa už niekoľko rokov zvyšujú relatívne slušným tempom. V súčasnosti sú tak podľa viceguvernéra podhodnotené voči tomu, na čo obyvateľstvo má. „To neodzrkadľujú len historicky nízke úrokové sadzby na hypotékach. Tie pomáhajú. Ale aj keby sme abstrahovali od tohto faktora, tak napriek tomu by ceny nehnuteľností boli v zóne nízkych cien,“ tvrdí viceguvernér NBS.

Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár k tomu dodáva, že Slováci sa pri kúpe nehnuteľnosti správajú rozumnejšie. Na trhu takmer vymizli špekulatívne nákupy, teda také, ktorých zámerom nebolo v nehnuteľnosti bývať, ale ďalej ju predať alebo prenajímať. Ľudia podľa neho viac zvažujú a správajú viac sofistikovanejšie ako v roku 2008. „Na to, aby sme klienta presvedčili k podpisu je priemerne treba 3,5 stretnutia. V roku 2008 to bolo jedno stretnutie,“ uviedol podľa TASR.

NBS však napriek tomu upozorňuje na určité riziká. Podľa riaditeľa odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS Mareka Ličáka je to napríklad fakt, že ľudia si berú hypotéky na maximálny možný čas. Banka tak podľa neho nemá priestor na úľavy, v prípade ak by sa klient ocitol v problémoch. „Viaceré parametre úverov sú nastavené tak, že klientovi už nebude môcť banka kde ustupovať,“ skonštatoval. 

Dodáva ale, že banky sú kapitálovo silnejšie ako pred krízou. „Už v roku 2014 sme predstavili sériu opatrení, ktoré mali pribrzdiť určité negatívne trendy, hlavne v tom ako boli nastavené parametre pri úveroch. Vďaka týmto opatreniam sa parametre posilnili,“ hovorí M. Ličák.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *