Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

Viera na trhoch je vrtkavá

Investície 24.01.2012 | 22:49 0 Komentárov

Utorok sa na akciových burzách prejavil typicky opačným vývojom ako v pondelok. Včera bol deň ešte plný optimizmus, no dnes sa opäť objavila depresia. Na svedomí to má pritom tá istá skutočnosť a to „nedohoda“ politických predstaviteľov Grécka so súkromnými veriteľmi. 

Sklamanie investorov z vlečúcich sa rozhovorov vytváralo pozadie celého dňa a ovplyvnilo smerovanie akcií už na začiatku obchodovanie. Neskôr sa k tomu pridalo zníženie predpovedi globálneho rastu zo strany MMF a to už sa nepodarilo zmierniť ani aukcii dlhopisov v Španielsku, expanzii sektorov služieb a výroby v eurozóne a ani poklesu nezamestnanosti v USA. Španielsko dnes realizovalo úspešnú aukciu vládnych dlhopisov, ktorú sa však nepodarilo pretaviť do pozitívnych výsledkov na trhoch. Zadlženej krajine sa podarilo predať cenné papiere v celkovom objeme 2.51 miliardy EUR pri miernom poklese požadovaného výnosu.

Indexy nákupných manažérov vo výrobe a službách v eurozóne, odrážajúce aktivitu v danom sektore prekonali v januári očakávania a vzrástli až k hranici oddeľujúcej recesiu od expanzie. Výroba sa podľa výsledku síce ešte stále nachádza vo fáze recesie, no služby už vykazujú známky expanzie. Čo sa týka USA tak správy o vylepšovaní podmienok na trhu práce už dostávame niekoľko týždňov a tie najnovšie iba potvrdzujú zlepšenie. Zaujímavým typom na sledovanie budú po závere obchodovania v USA výsledky spoločnosti Apple a prejav amerického prezidenta Baracka Obamu o stave ekonomiky. Európske indexy zakončili obchodný deň v mínuse FTSE 100 –0.53 %, CAC 40 –0.47 %, DAX –0.27 % a Euro Stoxx 600 –0.38 % na 256.04 bodov. Akcie v USA nasledovali tie Európske a deň zakončili prevažne v mínuse: Dow Jones –0.26 %, S&P 500 –0.10 % a Nasdaq +0.09 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *