Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Víťazstvo Donalda Trumpa prinesie vyššie ceny ropy a zlata, oslabí mexické peso a posilní ruský rubeľ

Ešte do včera panujúca neistota týkajúca sa mena 45. prezidenta Spojených štátov je už minulosťou. Do Bieleho domu s najvyššou pravdepodobnosťou nastúpi kontroverzný republikánsky kandidát Donald Trump. Jeho triumf prináša trhom mnohé neistoty a riziká.

V prvom rade je potrebné vzdať hold americkému volebnému systému. Ešte pred dvoma rokmi by si nikto netrúfol tvrdiť, že Donald Trump bude zvolený prezidentom USA. Dnes sledujeme, že sa z neho stal politický líder. Pre Spojené štáty sa otvára pozitívna budúcnosť.

Možných scenárov sa ponúka hneď niekoľko. Možno očakávať prepad mexickej meny vzhľadom k sľubom budúceho prezidenta o výstavbe hraničného múru proti nelegálnym imigrantom. Súčasný kurz voči doláru by mohol krátkodobo devalvovať z hodnoty 18,5 až na nové maximum a preraziť hranicu 20,0. Trump chce navyše znovu rokovať o podmienkach združenia NAFTA, čo bude mať na mexický akciový trh negatívny dopad. Najlepší spôsob investovania je do miestnych ETF.

V duchu protekcionistického hesla „Amerika na prvom mieste“ možno bezpochyby očakávať uplatnenie obchodných bariér a obrat americkej zahraničnej politiky dovnútra. Geopolitickú mapu sveta sa určite pokúsia vyplniť silní hráči na čele s Ruskom a Čínou.

Vzhľadom k Trumpovým nádejam na spoluprácu s Ruskom v Sýrii možno očakávať zblíženie oboch krajín. Ak nový prezident bude trvať na ukončení sankcií, môže dôjsť k výraznému posilneniu kurzu rubľa voči doláru pod hodnotu 60.

V Európe by mohlo Trumpov víťazstvo priniesť posilnenie pozícií protivládnych populistov v mnohých krajinách. V Taliansku by sa tým zvýšilo riziko porážky premiéra Renziho v decembrovom referende o reforme ústavy. Na domácej pôde sa nepochybne oslabí centrálna banka FED, ktorú Trump dlhodobo viní z nečinnosti a podpory kapitálových bublín.

Neistota panuje aj ohľadne budúcich cien ropy. Vzhľadom k eskalácii Trumpových protimoslimských prejavov podporujúcich napätie na Blízkom východe, ktorý je pre citlivosť ropných cien kľúčový, by sme mohl očakávať i nárast. Osobne však očakávam skôr pokles ceny ropy vďaka masívnej ťažbe bridlice.

Ostatné komodity ako zlato a iné drahé kovy by mali rásť, zlato dokonca k rekordným hodnotám. Dôvodom je očakávaná neistota investorov pokúšajúcich sa ukryť svoje peniaze. Krátkodobo šokovaný akciový trh sa zrejme spamätá až v strednodobom horizonte, kedy akcie posilní sľubovaná reforma zdanenia veľkých firiem.

Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre Slovensko, Česko a Maďarsko.

 

Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre Slovensko, Česko a Maďarsko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *