Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Vklady Slovákov v bankách vzrástli za posledný rok o 6% na 24,5 miliardy

BankyInvestície 19.09.2012 | 09:53 0 Komentárov

Slováci ani v horších časoch neprestávajú šetriť a ušetrené centy či eurá zväčša zostávajú alebo putujú do banky. Potvrdzujú to aj aktuálne štatistiky Národnej banky Slovenska, podľa ktorých malo obyvateľstvo v bankách na konci júla 2012 uložených dovedna 24,5 mld. EUR. Medziročne prišlo k nárastu stavu týchto vkladov o 6,1%.

Ako informuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská, dominujú „termiňáky“, no Slováci si radi nechávajú aspoň časť svojich peňazí aj „po ruke“. Na konci júla 2012 mali Slováci na termínovaných vkladoch uložených 14,1 mld. EUR, čo bolo až 58% z celkového objemu peňazí uložených obyvateľstvom v bankách. Medziročne sa tak stav týchto vkladov zvýšil až o 1,6 mld. EUR, resp. o takmer 13%. Slováci uprednostňujú najmä termínované vklady do 1 roku, ktoré boli ku koncu júla evidované vo výške takmer 6 mld. EUR. Na popularite ale čoraz viac získavajú aj termínované vklady s dlhšími dobami viazanosti. Dokonca na termínovaných vkladoch s dobou viazanosti dlhšou ako 2 roky malo obyvateľstvo na konci prvého prázdninového mesiaca uložených až 5,6 mld. EUR.

Bežné účty tvorili z celkových vkladov obyvateľstva 29% a boli vykázané v objeme 7,2 mld. EUR. Zdá sa ale, že Slováci postupne prichádzajú na chuť aj iným možnostiam, ako mať peniaze kedykoľvek „po ruke“. Kým stav na bežných účtoch obyvateľstva sa medziročne znížil o dve percentá, tak objemy na iných vkladoch splatných na požiadanie, s výnimkou vkladných knižiek, rástli.

V priemere mal Slovák, teda ako batoľa tak aj dôchodca, v banke ku koncu júla 2012 uložených 4 379 EUR. Pred rokom nám tento prepočet na obyvateľa vyšiel o – 228 EUR nižší, teda na úrovni 4 151 EUR.

Hoci sa Slováci zadlžujú čoraz viac, stále sú väčšími sporiteľmi ako dlžníkmi. Na každých 100 EUR uložených v banke pripadalo 72 EUR z banky požičaných. Inak povedané, kým mal Slovák v banke uložených na konci júla 2012 v priemere 4 379 EUR, tak na druhej strane jej dlžil približne 3 154 EUR.

Zdroj: Eva Sadovská, analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *