Piatok 21. február. Meniny má Eleonóra

Vláda chce ukončiť staré exekúcie

Návrh na zrušenie starých exekúcií schválila Vláda SR. Čaká ho ešte rokovanie v parlamente.

Exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 by sa mali jednorazovo ukončiť. Vyplýva to z návrhu zákona o ukončení niektorých exekučných konaní, ktorý v stredu schválila vláda.

Návrh je výsledkom niekoľkoročnej snahy vysporiadať sa s obrovským počtom starých exekúcií, ktoré nikam nevedú. O návrhu bude ešte rokovať Národná rada SR.

Cieľom iniciatívy je vysporiadať sa s bremenom minulých desaťročí. Aktuálne je v riešení viac ako 3,2 milióna exekučných prípadov vyhlásených pred 1. januárom 2017. Mnohé z nich sú staré, bez vyhliadok na uspokojenie nárokov veriteľov.

Navrhovatelia zákona tak chcú pomôcť veriteľom, ktorí „uviazli v dlhovej pasci“, no zároveň odbremeniť súdy, ktorým táto administratívna záťaž bráni v riešení prípadov, ktoré majú šancu na úspech.

Tzv. exekučná amnestia bude znamenať, že sa zruší len exekučný proces, nie samotné právo na vymáhanie pohľadávky. Veritelia, ktorí budú chcieť pokračovať vo vymáhaní, budú môcť znova iniciovať nové exekúcie. Tieto prípady však pôjdu už podľa nových exekučných pravidiel platných od apríkla roku 2017, ktoré zvýhodnili postavenie dlžníkov.

Návrh predpokladá, že zrušenie exekúcií bude stáť verejnú správu v prvom roku účinnosti (2020) až 34,2 mil. eur. Štát bude totiž ako veriteľ nútený hradiť poplatky a trovy v zrušených exekučných konaniach. V ďalších rokoch by mal dopad na verejný rozpočet klesnúť.

Na budúci rok by sa amnestia mala týkať 978 tisíc exekúcií, v ďalšom roku 120 tisíc, a v roku 2022 ďalších 94 tisíc prípadov. Ide však len o exekúcie vedené zo strany verejnej správy.

Počet exekúcií vedených na základe pohľadávok súkromných subjektov (bánk, telekomunikačných operátorov a pod.) nie je v návrhu zákona špecifikovaný. Aj pre súkromné firmy pritom bude exekučná amnestia znamenať zvýšené náklady. Budú totiž musieť platiť trovy exekúcie, ktoré by inak platiť dlžník. Ich výška má byť zákonom stanovená paušálne na 35 eur za jednu exekúciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *