Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Vláda potvrdila dohodu s bankami na možnosti odkladu splátok úverov

Banky 03.04.2020 | 14:08 0 Komentárov

Dlžníci bánk budú môcť požiadať o odklad splátok úverov. Takýto krok nebude znamenať negatívny zápis v úverovom registri.

Posun splátok však neznamená ich odpustenie. Pôjde len o predĺženie splatnosti úverov. O čas, ktorý si dlžníci teraz odsunú platobné povinnosti, sa predĺži celková splatnosť úverov.

Podanie formulára o odklade splátok bude bezplatné, ale počas predĺženia splátkového obdobia si banky úroky budú počítať.

Žiadosť o odklad by mala prístupná cez online banking každej banky. Nebude teda pre to treba chodiť na bankové pobočky. Pre tých, ktorí online kanály nepoužívajú, bude ale možnosť požiadať o odklad osobne.

Podmienkou odloženia splátok je, že žiadateľ nesmie byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní. Rovnako tak dlžník nesmie byť v omeškaní so sumou viac ako 100 eur u daného veriteľa.

Priemiér Igor Matovič ocenil ústretový prístup bánk. Tie podľa jeho slov nepodmieňovali možnosť masového odkladu splátok zrušením tzv. bankového odvodu. „Nehovorím, že sme o tom nehovorili, ale jedna vec sa nepodmieňovala druhou,“ dodal.

Pripravuje sa aj možnosť odkladu splátok lízingu a riešenia určeného aj pre veľké firmy. Podrobnosti by mali byť predstavené na budúci týždeň.

„Uvedomujeme si zodpovednosť v takej mimoriadnej situácii, ako je pandémia nového koronavírusu. Je to predovšetkým spoločenská kríza, ktorá si vyžiadala aj také drastické opatrenie, ako je obmedzenie kontaktov medzi ľuďmi. To má vážny dosah nielen na náš každodenný život, ale aj na ekosystém a hospodárstvo. Rodiny strácajú pravidelný príjem, rovnako aj firmy a spoločnosti,“ vyhlásil prezident Slovenskej bankovej asociácie Alexander Resch.

„Podľa našich odhadov pri optimistickom scenári bude pomoc s úvermi potrebovať viac ako 100 tisíc rodín a niekoľko tisíc firiem. Ak by kríza trvala dlho, môže to byť aj niekoľkonásobne väčšie číslo. Bankový sektor je však jeden z najstabilnejších v Európe a situáciu zvládne. Chcem byť optimista a som presvedčený, že keď budú politici, kľúčové inštitúcie, banky, ľudia na Slovensku spolupracovať, tak máme na to prekonať koronakrízu,“ ubezpečil generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.

Zákon bude ešte musieť schváliť parlament. Pôjde však o zrýchlené legislatívne konanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *