Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Vláda schválila zvyšovanie daní a odvodov

Vláda na dnešnom rokovaní odsúhlasila plánované zmeny týkajúce sa zvyšovania daní a rozšírenia povinnosti platiť zdravotné a sociálne odvody.

DPH dočasne porastie z 19% na 20% a to až do obdobia, keď deficit verejných financií dosiahne úroveň menej ako 3 %. Vláda rozhodla aj o zvýšení 6% DPH za predaj potravín z dvora na štandardných 20%. Vyššie spotrebné dane zaplatíme za pivo a tabakové výrobky. Poľnohospodárska "červená" nafta už nebude daňovo zvýhodnená.  

Podľa ďalšieho návrhu si zdravotníci nebudú môcť o peniaze zaplatené za školenia znížiť základ dane. Pokiaľ príležitostné príjmy z predaja zeleniny, prevodu cenných papierov z prenájmu nepresiahnu 500 eur – nebude sa z nich musieť platiť daň, doteraz bola táto hranica takmer dvojnásobne vyššia. Paušálne náklady živnostníkov sa zjednotia na 40%, doteraz si mohli remeselníci uplatniť až 60% výdavky. Pokiaľ však majú daňovníci reálne výdavky vyššie, môžu si uplatniť tie. Po novom si daňovníci nebudú môcť znížiť daňový základ o zaplatené účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie.

Zmeny čakajú aj zákonné poistenie: sociálne odvody sa budú po novom platiť zo všetkých príjmov podľa §6 zákona o dani z príjmov (napríklad z honorárov) a zdravotné odvody sa budú týkať príjmov z prenájmu a z kapitálového majetku.

Viac informácií: Program 14. schôdze vlády Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *