Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

Vláda znížila odhad rastu ekonomiky

Makroekonomika 05.02.2019 | 15:08 0 Komentárov

Ministerstvo financií upravilo svoju daňovú prognózu smerom nadol. Kým pôvodne mal ekonomický boom vrcholiť tento rok, podľa nového odhadu máme vrchol už po minulom roku za sebou.

Slovenská ekonomika by mala tento rok rásť o rovné štyri percentá. Pôvodne ministerstvo financií počítalo s rastom o 4,5 percenta. Reaguje však teraz na zhoršenie svetových ekonomických podmienok. Svoj vrchol tak má mať Slovensko, po predbežnom minuloročnom raste o 4,3 percenta HDP, už za sebou.

Svoj odhad rastu revidovala nadol, na 4,2 percenta, minulý týždeň aj Národná banka Slovenska.

Za slabšími očakávaniami je najmä spomalenie ekonomického rastu v Nemecku. Slovensko je na Nemecko silne naviazané, preto každé ekonomické zakolísanie silno pociťuje. Aktuálne by sa tam mal rast spomaliť z 1,8 na jedno percento.

Ďalšou obavou, ktorá sa môže negatívne prejaviť na ekonomickom raste, je brexit. Firmy obchodujúce s Britániou budú musieť v prípade tvrdého brexitu počítať so zavedením ciel na pohyb tovaru oboma smermi a to podľa štandardného sadzobník Svetovej obchodnej organizácie.

I naďalej pozitívny vplyv bude mať rast zamestnanosť a rast miezd. Spotrebitelia tak budú mať viac peňazí na míňanie. Nominálne mzdy by mali rásť až 6,7 percenta. Okrem napätého trhu práce sa pod to podpíšu aj administratívne opatrenia ako desať percentné zvýšenie miezd vo verejnej správe, či zvýšenie príplatkov za prácu v noci a cez sviatky.

OECD však zatiaľ svoju prognózu nemení. Na tento rok počíta na Slovensku s rastom o 4,3 percenta. Na návšteve SR ocenil generálny tajomník organizácie José Ángel Gurría stav slovenskej ekonomiky. Konkrétne spomenul pokles nezamestnanosti, solídnu fiškálnu politiku vlády a zdravý finančný sektor. „Toto všetko vytvára predpoklady pre stabilitu ekonomiky,“ skonštatoval J. Gurría.

„Vďaka udržateľnému hospodárskemu rastu sa životné podmienky na Slovensku približujú krajinám s vyššími príjmami. Fiškálne výsledky sú veľmi dobré, zadlženosť je oveľa nižšia, ako je priemer krajín OECD,“ skonštatoval. Slovensko by podľa OECD malo pridať pri zlepšovaní vzdelávacieho systému a integrácii marginalizovaných rómskych komunít.

„Ak chce Slovensko naďalej napredovať, je nevyhnutné, aby sa posunulo smerom k sofistikovanejšej a inovatívnejšej produkcii,“ doplnil J. Gurría. Keďže Slovensko je dnes do veľkej miery orientované na priemyselnú výrobu, ktorá sa bude onedlho automatizovať, mala by podľa neho krajina investovať do zvyšovania kvalifikácie pracovnej sily.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *