Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Vládne na trhoch ticho pred búrkou?

„Na burzách sa takmer nič nehýbe, vládne tam strašidelný pokoj. Silnie strach z veľkej katastrofy,“ uviedol nemecký denník Die Welt. Takáto nehybnosť cien akciových trhov podľa neho vždy prechádza veľkému prepadu. Naposledy sa takáto situácia vyskytla v roku 2007 pred svetovou finančnou krízou. 

Pokojné obdobie na akciových trhoch sa dá vyvodiť z tzv. indície výkyvov, ktorá odzrkadľuje pohyby na burze. Volatilita amerického indexu S&P 500 sa dostala na rekordne nízku úroveň. Ani raz v posledných 20 rokoch nekolísali ceny akcií tak málo.

„To je desivé, nie len pre akcie Spojených štátov, ale osobitne pre európske a index DAX,“ povedal Jens Klatt zo spoločnosti JFD Brokers. Takýto pokoj podľa neho v minulosti predchádzal mohutnej búrke.

Nuda na finančných trhoch aktuálne trvá približne štyri týždne. Hlavný nemecký akciový index DAX vo Frankfurte nad Mohanom od svojho hlbokého poklesu v polovici novembra minulého roku vzrástol o takmer 20 percent. Americké akcie dosiahli v poslednom období dokonca historické hodnoty. 

Pred nami sú však viaceré dôležité udalosti a termíny, ktoré sa na finančných trhoch sa môžu postarať o horúcu jeseň.

Najbližšie sa pozornosť sústredí na prezidentské voľby v Spojených štátoch, ktoré sa uskutočnia 8. novembra. V Taliansku bude ďalej referendum o zmenách v ústave. Na budúci rok sa uskutočnia prezidentské voľby vo Francúzsku a krajinské voľby v Berlíne a v Meklenbursku-Predpomoransku. 

Všade sa vynára otázka, ako vo voľbách pochodia pravicoví populisti a aký vplyv to bude mať na trhy a euro. Okrem toho, na ekonomike sa ešte neprejavil dôsledok referenda o brexite. Hoci k nemu došlo ešte v júni, na hospodárskych výsledkoch britských firiem sa prejaví až po skončení tretieho štvrťroku. V októbri tak môže dôjsť k prekvapeniam. 

Bezstarostnosť vládnuca v týchto dňoch spočíva predovšetkým v tom, že sa investori úplne spoliehajú na moc centrálnych bánk. Ale spoliehajú sa predovšetkým na nízke úroky práve v USA. Fed síce v decembri 2015, po prvý raz takmer po desiatich rokoch,zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu z 0,25 na 0,5 percenta, ale odvtedy k nijakým ďalším rovnakým krokom nedošlo. A tomu sa prispôsobili aj investori. 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *