Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Volkswagen má nového šéfa s misiou prekonať krízu

Novým šéfom nemeckej automobilky Volkswagen sa stal doterajší výkonný riaditeľ Porsche Matthias Müller. 

M. Müller (62) tak nahradil vo funkcii Martina Winterkorna (68), ktorý odstúpil v stredu 23. septembra v reakcii na škandál s podvodmi pri emisných testoch. Winterkorn uviedol, že napriek tomu, že zo svojej strany si nie je vedomý žiadneho pochybenia, sa funkciu rozhodol zložiť v záujme spoločnosti.

Nový šéf, M. Müller uviedol, že jeho prioritou je opätovné získanie dôvery, o ktorú firma prišla v dôsledku najväčšieho škandálu v jej 78-ročnej histórii. To si od Müllera sľubuje aj dozorná rada. Doterajší šéf Porsche dokázal od svojho nástupu do vedenia výrobcu športových áut v roku 2010 doviesť automobilku k rekordným ziskom.

Škandál okolo VW vypukol minulý týždeň v piatok (18.9.), keď americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) obvinila VW, že do viacerých áut s naftovými motormi namontoval softvér, ktorý umožňuje zamaskovať pri testovaní výfukových plynov skutočné hodnoty emisií oxidu dusíka. Odhadovaná pokuta zo strany amerických úradov sa vyšplhala až na 18 miliárd dolárov (16,14 miliardy eur).

Spoločnosť priznala, že problematický softvér sa týka približne 11 miliónov áut po celom svete. Škandál začali vyšetrovať aj v ďalších krajinách sveta. Napríklad v Austrálii, alebo v Nemecku. Firma na riešenie problému vyčlenila v 3. štvrťroku 6,5 miliardy eur, podľa niektorých analytikov to však pravdepodobne nebude stačiť. 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *