Sobota 23. marca. Meniny má Adrián

Vstúpiť do 2. piliera nemôžu študenti pracujúci na dohodu

Penzia 17.04.2018 | 11:57 0 Komentárov

Sociálna poisťovňa eviduje sťažnosti študentov pracujúcich na dohodu o brigádnickej práci na to, že im poisťovňa neakceptovala zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení uzatvorenú s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Nemôžu tak vstúpiť do druhého piliera.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že na vstup do druhého piliera je potrebné, aby bol človek v čase uzavretia zmluvy s DDS, alebo hocikedy predtým, dôchodkovo poistený v Sociálnej poisťovni. Pri brigádnických dohodách študentov však nevzniká povinnosť byť dôchodkovo poistený a teda platiť odvody. Nie je teda splnená podmienka pre vstup do druhého piliera.

Pre tých, ktorí by tak chceli urobiť, sa preto odporúča aspoň na krátky čas sa zamestnať na pracovnú zmluvu. I keď pracovný zväzok neskôr zanikne, účasť v druhom pilieri zostane zachovaná. Človek si potom môže prispievať dobrovoľne, i keď už nie je zamestnaný.

Práve skorý vstup do druhého piliera a sporenie si od mladého veku je najdôležitejším predpokladom dostatočného zhodnotenia úspor na dôchodok. To, či si človek začne sporiť vo veku 15 alebo 25 rokov, môže predstavovať v jeho výsledne nasporenej sume rozdiel až 40 percent. Práve skorý začiatok sporenia totiž umožňuje, aby sa naplno prejavil efekt zloženého úročenia, teda úroky z úrokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *