Sobota 25. mája. Meniny má Urban

VÚB: Makroekonomický kalendár

Makroekonomika 01.10.2012 | 20:55 0 Komentárov

Na štvrtok tohto týždňa je naplánované pravidelné zasadnutie Európskej centrálnej banky. Očakávame, že po tomto stretnutí ostanú oficiálne úrokové sadzby na nezmenenej úrovni a rovnako nepredpokladáme ani zmeny v neštandardných nástrojoch menovej politiky. Nevylučujeme však, že na prelome rokov, po tom ako sa spomalenie ekonomiky pravdepodobne výraznejšie preleje aj do Nemecka, pristúpi ECB k zníženiu sadzieb o 25 bodov. 

 

Ako ďalej píše makroekonóm VÚB Andrej Arady, rovnakým očakávaniam je naklonený aj trhový konsenzus podľa prieskumu z Bloombergu. Niektorí pozorovatelia trhu však očakávajú aj výraznejší pokles oficiálnej úrokovej sadzby na 0,25%. Makroekonomické dáta zverejnené počas tohto týždňa zrejme neprinesú výraznejšie prekvapenie. Trhy do veľkej miery očakávajú slabé maloobchodné tržby tak v Nemecku ako aj v celej eurozóne a pokles priemyselných objednávok v Nemecku.

Septembrové dáta z amerického pracovného trhu zrejme ukážu len mierne rýchlejší rast pracovných miest ako v predchádzajúcom mesiaci (očakávaných 115 tisíc oproti 96 tisíc v auguste, resp. priemeru 94 tisíc v ostatných troch mesiacoch). Septembrová miera nezamestnanosti sa zrejme opäť po korekcii z predchádzajúceho mesiaca (za poklesom z 8,3% v júli na 8,1% v auguste stálo zníženie počtu ekonomicky aktívnych obyvateľov) obráti nahor na 8.2%. Septembrové indexy ISM zrejme zotrvajú blízko predchádzajúcich úrovni. Tie signalizujú do ďalšieho obdobia stagnáciu výrobného sektora a mierne oživenie nevýrobného sektora. Zverejnená bude aj zápisnica zo stretnutia amerického Fedu, ktorá by mohla priniesť viac svetla do nejasností ohľadom QE3.

Udialo sa

  • Prieskumové indikátory zverejnené počas ostatného týždňa sa niesli jasne v znamení ďalšieho spomaľovania ekonomiky v eurozóne. Nemecké firmy sa podľa prieskumu IFO opäť cítia výrazne horšie. Rovnako kvôli ďalšiemu zhoršeniu súčasnej situácie ako aj kvôli prepadu očakávaní. Trh síce počítal s pretrvávajúcou slabosťou súčasnej situácie, nádeje sa však obracali smerom k pozitívnejším očakávaniam podnikov do budúcnosti. Nemecké firmy však pozorovateľov trhu schladili. Oba indexy klesli výrazne pod odhadovanú úroveň.
  • Celkový sentiment v ekonomike eurozóny klesol z predchádzajúcich 86,1 na 85,0 v septembri. Za poklesom stál najmä prepad dôvery v priemysle (-16,1 v septembri z predchádzajúcich –15,3 v auguste ), ale aj v sektore služieb (-12,0 v septembri oproti –10,8 v auguste). Dôvera v ekonomike eurozóny sa po sérii poklesov ocitla približne na úrovni, ktorú zaznamenala pred krízou v októbri 2008. Od svojho vrcholu po kríze 107,5 vo februári 2011 celkovo klesla už o 22,5 bodu. Od historického minima jej tak ostáva už len menej ako 16 bodov.
  • Nálada nákupných manažérov v Nemecku aj v eurozóne rovnako napovedá do ďalších mesiacov pokles reálnej aktivity (Nemecko: 47,4; eurozóna: 46,1 v septembri).
  • Pokles nálady v ekonomike eurozóny sa prelieva aj do slovenskej ekonomiky. Celkový sentiment v slovenskej ekonomike počas augusta klesol na 87,8 bodu, čo je najnižšia úroveň od marca 2010. Počas septembra sa pritom najvýraznejšie na Slovensku prepadla dôvera spotrebiteľov, ktorú ovplyvňujú do veľkej miery najmä obava z nezamestnanosti.
  • Dáta z pracovného trhu, ktoré pokrývajú celú ekonomiku 17 krajín eurozóny ukázali nárast miery nezamestnanosti na historicky najvyššiu úroveň 11,4%.
  • Naproti slabému rastu ekonomiky ostáva inflácia v eurozóne vysoká. Rýchly odhad zo septembra ukázal nárast spotrebiteľských cien o 2,7%r/r (oproti 2,6% v auguste). Za nárastom stálo do veľkej miery zvyšovanie daní v Španielsku a doznievajúci efekt zvyšovania daní v Taliansku na medziročnom porovnaní. K rastu prispelo aj ďalšie zvyšovanie cien energií. Dopytové inflačné tlaky však naďalej ostávajú relatívne slabé. V ďalšom období sa tak naďalej očakáva výraznejší pokles inflácie.

Negatívne správy však neprichádzali len z eurozóny. Spomalenie sa prelieva aj do USA.

  • Nové objednávky tovarov dlhodobej spotreby sa po sezónnom očistení v auguste doslova šokujúco prepadli (-13,2% m/m oproti nadol revidovanému rastu v júli 3,3%).
  • Nálada nákupných manažérov podľa Chicago PMI napovedá, že pokles nových objednávok nebol len náhodnou štatistickou chybou. Septembrový index sa totižto prepadol z 53,0 v auguste na 49,7, čo je už zóna ktorá napovedá pokles aktivity.
  • Nálada amerických spotrebiteľov podľa spresneného odhadu Michiganskej univerzity vzrástla oproti augustu výrazne menej ako napovedal rýchly odhad (78,3 v septembri oproti 74,3 v auguste, pričom rýchly odhad predpokladal v septembri 79,2).
  • Tretia revízia HDP za 2Q12 skresala predchádzajúci odhad anualizovaného rastu americkej ekonomiky z 1,7% na 1,3% k/k.

Zdroj: Andrej Arady – makroekonóm VÚB. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *