Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

VÚB: Októbrové kolo prieskumov je v eurozóne sklamaním

Makroekonomika 24.10.2012 | 11:30 0 Komentárov

Októbrové kolo prieskumov dôvery v podnikateľskom prostredí je v eurozóne sklamaním. Nálada na finančných trhoch sa síce vďaka odhodlaniu Európskej centrálnej banky urobiť všetko potrebné pre záchranu spoločnej meny stabilizovala, potrvá však zrejme dlhšie ako očakávali pozorovatelia trhu, kým sa pretaví aj do zlepšenia v reálnej ekonomike. Prieskum medzi nákupnými manažérmi– PMI, ktorý meria nové objednávky, zásoby, produkciu, subdodávateľské komponenty a zamestnanecké podmienky, priniesol v októbri opäť sklamanie. 

Ako informuje makroekonóm VÚB Andrej Arady – zatiaľ čo účastníci trhu očakávali pozitívne signály, index vo výrobnom sektore výrazne poklesol (45,3 v októbri oproti 46,1 v septembri, účastníci prieskumu agentúry Bloomberg očakávali nárast na 46,5). Sektor služieb pritom zaznamenal len veľmi mierny nárast o desatinu bodu na 46,2 a spoločný index za oba sektory tak klesol na úroveň 45,8 z predchádzajúcich 46,5. Naďalej tak napovedá v eurozóne miernu recesiu.

Sklamaním sú aj prieskumy v Nemeckej ekonomike. Tam index PMI zaznamenal po miernom zlepšení na konci leta opäť pokles, tak v sektore služieb ako aj vo výrobe (služby: 49,3 v októbri vs 49,7 v septembri; výrobný sektor: 45,7 v októbri vs 47,4 v septembri).

Najdôležitejším indikátorom tohto týždňa však bol prieskum IFO medzi nemeckými podnikateľmi. Ten napriek svojej jednoduchej metodike (firmy hodnotia svoj súčasnú situáciu a výhľad ako lepší, horší, alebo nezmenený) dokáže veľmi dobre indikovať budúci vývoj ekonomiky. Sklamanie však prišlo aj tu. Podnikateľská dôvera zaznamenala už šiesty pokles v rade, čím padla na svoje dva a pol ročné minimum. Celková podnikateľská nálada medzi nemeckými podnikmi sa v októbri skĺzla pod svoj dlhodobý priemer. Horšie ako priemerné sú aj očakávania do ďalšieho obdobia. Nadpriemerné je zatiaľ stále hodnotenie súčasnej situácie, tempo s akým sa však tento index prepadáva je alarmujúce. Prepad dôvery nemeckých podnikov je zlou správou tak pre slovenskú ekonomiku, ktorá sa opiera o export do Nemecka, ako aj pre celú eurozónu, pre ktorú bola nemecká ekonomika doposiaľ motorom.

Zdroj: Andrej Arady – makroekonóm VÚB. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial