Piatok 22. február. Meniny má Etela

VÚB: Pred falšovanými eurami sa možno chrániť aj pomocou magnetu

V súvislosti s tým, že falšované eurobankovky a euromince sú realitou dňa, predstavitelia VÚB na nedávnej tlačovej konferencii v Košiciach informovali o tom, že v súčasnosti sa našinec najčastejšie stretáva s 50-eurovými falzifikátmi. Z falšovaných mincí sú to jedno a dvoj eurovky.

"Prednedávnom som si dal predložiť zachytené falošné jedno a dvojeurovky. Nech som pozeral ako chcel, boli na nerozoznanie od pravých. Na pohľad sme s kolegami nenašli žiaden rozdiel. Zachytené falzifikáty sa od pravých mincí líšili len tým, že nemagnetizovali," povedal člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku retailového bankovníctva VÚB Adrián Ševčík.

Ako ďalej uviedol, skutočnosť, že pravé jedno a dvojeurové mince magnetizujú, je často len tým jediným kritériom, podľa ktorého možno falzifikáty odhaliť.

VÚB je podľa jeho slov vybavená modernými prístrojmi – počítačkami s magnetizmom, ktoré falšované mince dávajú nabok. "Počty falošných mincí zisťujeme ani nie v pobočkách, ale skôr až v spracovateľských centrách."

Pokiaľ ide o falšovanie eurobankoviek, podľa Ševčíka sa v súčasnosti nedeje nič výnimočné a nič neštandardné, falzifikáty podľa jeho slov vždy boli, sú a zrejme aj vždy budú.

"Zachytávame falošné eurobankovky azda všetkých nominálnych hodnôt, samozrejme, najviac však tie, ktoré sú viac v obehu. Napríklad taká 500-eurovka u nás štandardne v obehu nie je a tak aj zadržaných falošných 500-euroviek je všeobecne málo. Medzi falzifikátmi v súčasnosti, zdá sa mi, že prevládajú 50-eurové bankovky," uzavrel Adrián Ševčík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *