Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Výbor pre financie posunul ďalej fixáciu minimálnej mzdy na priemernú mzdu

Dane 10.10.2019 | 14:37 0 Komentárov

Parlamentný výbor pre financie a rozpočet schválil novelu zákona o minimálnej mzde, podľa ktorej sa má minimálny zárobok stanovovať ako 60 percent priemernej mzdy.

Administratívne stanovenie minimálnej mzdy má fungovať až v tom prípade, keď sa sociálni partneri (odbory, zamestnávatelia) nedohodnú na mzde do 15. júla daného roku alebo Hospodárska a sociálna rada, teda vrátane Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, do 31. augusta.

Mzda by mala dosahovať 60 percent z priemernej mzdy v národnom hospodárstve dva roky pred rokom, na ktorý sa minimálna mzda určuje.

Zmena by mala začať platiť od budúceho roku. Prvý krát by sa teda takto určila minimálna mzda na rok 2021. Vychádzalo by sa z priemernej mzdy vyhlasovanej Štatistickým úradom SR za tento rok.

„Cieľom je posilniť postavenie minimálnej mzdy ako ústavného práva zamestnanca. Zároveň sa navrhuje aj posilnenie úlohy zástupcov zamestnávateľov a zástupcov zamestnancov v rámci tohto procesu, pretože ich dohoda o sume mesačnej minimálnej mzdy bude záväzná,“ zdôvodnil návrh poslanec Erik Tomáš.

O novele teraz budú v druhom čítaní rokovať poslanci Národnej rady SR v pléne. Jej prijatie môže zlyhať na parlamentných počtoch. Viaceré politické strany a poslanci totiž argumentujú vysokými nákladmi pre firmy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *