Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Výdavky na pohonné hmoty prevetrajú na Dušičky naše peňaženky

Očakávané zlacňovanie benzínu a nafty príde pred „dušičkovým sťahovaním sa“ naozaj vhod. Na cesty totiž vyrazí omnoho viac vodičov a na čerpacích staniciach nechajú zhruba o štvrtinu viac peňazí, ako v bežný deň. Ukázala analýza Sberbank Slovensko na základe údajov o desať tisícoch platieb kartou. 

Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých, ktoré sú 1. a 2. novembra, pripadli tento rok na víkend. Vlani boli o deň skôr, pracovné voľno sme mali už v piatok. „Najväčší nápor zažili cesty tesne pred sviatkami. V posledný októbrový deň vzrástol počet platieb kartou na čerpačkách až o 27% oproti priemernému dňu v roku. To približne zodpovedá aj nárastu počtu samotných šoférov. Na dvakrát v ten deň totiž podľa našich údajov tankoval zhruba jeden zo štrnástich vodičov. Bol to suverénne najrušnejší deň na cestách vlani v októbri z hľadiska tankovania,“ priblížil vedúci oddelenia Customer ValueManagementu Sberbank Slovensko Filip Vítek.
Na polovicu nádrže
Vďaka vyššiemu počtu šoférov môžu benzínky pred Dušičkami počítať s vyššími tržbami. V posledný októbrový deň vlani zaplatili vodiči kartou dohromady takmer o štvrtinu viac (+24%), než v bežný deň v roku. Priemerná cena za jedno tankovanie v rámci celého Slovenska však bola takmer rovnaká, ako po iné dni – 34 eur. To znamená, že priemerný šofér natankoval skoro polovicu 50 litrovej nádrže. „Ukázalo sa, že približne 34 eur platíme na jedno tankovanie na čerpacích staniciach stabilne počas celého roka. To, čo kolíše je však počet ľudí platiacich na pumpách,“ ozrejmil Vítek.
Zaujímavosťou je, že podobný nápor sa už nezopakoval vlani hneď po sviatkoch. V nedeľu platilo na čerpacích staniciach menej ľudí (-9%), než v bežný deň. „Predpokladám, že časť šoférov sa chcela vyhnúť pri návrate prehusteným cestám, odložili si cestu na neskôr a urobili si predĺžený víkend s rodinou,“ poznamenal Vítek.
Ako sa budú vyvíjať ceny palív?
Podľa portálu natankuj.sk nie je nereálne, aby sme už o niekoľko dní tankovali benzíny na Slovensku najlacnejšie v tomto roku. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by ceny ropy mali začať rásť, možno očakávať ich stagnáciu, či mierny pokles. Znamená to, že na čerpacích staniciach budeme platiť približne rovnako alebo o niečo menej,“ odhaduje hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto.
Žilinčania plnia nádrž najmenej
V analýze sme porovnali aj celoročné údaje o platbách kartou na čerpacích staniciach. V priemere najviac na jedenkrát platia kartou na pumpe Bratislavčania – 38 eur. Naopak, najmenej Žilinčania – 30,50 eur. „Ak by sme to prepočítali na  litre paliva, tak Žilinčania tankujú v priemere zhruba o päť litrov benzínu menej, ako ľudia z hlavného mesta,“ porovnal Vítek. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *