Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Výhľad Saxo Bank pre Q4: Preradenie na nižší stupeň

Cedule s nápisom „FOR SALE/Na predaj“ umiestnené na trávnikoch pred domami Američanov sú po ukončení programu daňových zliav pre majiteľov domov zase bežnou záležitosťou. Japonci si zasa musia myslieť, že sú súčasťou nejakého programu na rýchle zbohatnutie. Za papieriky vo svojich peňaženkách si každý nasledujúci deň môžu kúpiť viac zahraničného tovaru – bez ohľadu na beznádejné úsilie Bank of Japan zamerané na boj proti posilňovaniu jenu.

USA: Klesnúť či neklesnúť?

Leto bolo v USA drsné, pretože väčšina správ signalizovala spomalenie ekonomického rastu. A to také, že sa náhle znova vynorili neslávne scenáre dvojitého poklesu a poslali riziko ku dnu. Riziko sa však od tej doby po zverejnení niekoľkých dobrých ukazovateľov spamätalo, čo zdanlivo vylúčilo možnosť dvojitého dna.

Očakáva sa, že úpravy zásob v treťom štvrťroku chorľavejúcej americkej ekonomike znovu pomôžu, ale to na našom výhľade pre štvrtý štvrťrok a ďalšie obdobie nič nemení. Predaj koncovým spotrebiteľom zostane v druhej polovici tohto roka a v roku 2011 slabý. Spotrebiteľ je vo fáze oddlžovania, čo je pomalý proces, ktorý bude brzdiť spotrebu, kým nebude dlh znížený na primeranú úroveň. V zúfalom stave je aj trh práce. Miera nezamestnanosti by sa v štvrtom štvrťroku mala podľa odhadov pohybovať tesne pod 10 %. K tomuto scenáru prispieva aj nízke využitie kapacít. Výrobcovia majú k dispozícii veľa nevyužitých zdrojov, ale rast predajov konečným spotrebiteľom nie je – a nebude – dosť silný na to, aby pomohol znížiť mieru nezamestnanosti.

Cedule s nápisom "FOR SALE/Na predaj" umiestnené na trávnikoch pred domami Američanov sú po ukončení programu daňových zliav pre majiteľov domov zase bežnou záležitosťou. Preto ani neprekvapuje, že predaje domov odvtedy klesajú, zatiaľ čo zásoby rastú. Teraz musí trh nájsť určitú rovnováhu. To znamená nižšie ceny a menšie investície do rezidenčného bývania, pričom druhý z uvedených faktorov logicky k rastu v nadchádzajúcich štvrťrokoch nijako významne neprispeje.

Výdavky na štátnej a miestnej úrovni zotrvávajú v klesajúcom trende, pretože politici usilujú o vyrovnané rozpočty. Napriek tomu, že sa má všeobecne za to, že recesia skončila v lete 2009, na štátnej a miestnej úrovni je stále živou realitou. Výdavky v súčasnosti klesajú ročným tempom 1,5 % a my očakávame, že tento sektor bude aj vo štvrtom štvrťroku 2010 brzdou rastu.

Predpokladáme, že rast sa vo štvrtom štvrťroku úplne zastaví, pretože spotrebitelia sa oddlžujú, spracovateľský sektor sa spomaľuje a kontrakty a investície trpia v dôsledku slabého trhu rezidenčného bývania. Riziko dvojitého poklesu počas najbližších niekoľkých kvartálov je podľa nášho názoru značné.

USA 

medziročne (%)

3. štvrťrok 2010

4. štvrťrok 2010

1. štvrťrok 2011

2. štvrťrok 2011

Finančný rok 2010

Hrubý domáci produkt

2,8

1,7

1,0

0,8

2,5

Spotrebiteľské ceny

1,0

0,6

0,8

1,0

1,3

Miera nezamestnanosti

9,6

9,7

10,0

10,0

9,6

Zdroj: Saxo Bank Strategy & Research

Japonsko: Silný jen pomáha spotrebiteľom, ale škodí exportérom.

Japonci si musia myslieť, že sú súčasťou nejakého programu na rýchle zbohatnutie. Za papieriky vo svojich peňaženkách si každý nasledujúci deň môžu kúpiť viac zahraničného tovaru – bez ohľadu na beznádejné úsilie Bank of Japan zamerané na boj proti posilňovaniu jenu. Ale pokiaľ ide o ekonomickú aktivitu v krátkodobom horizonte, je vývoj výmenného kurzu jenu pre tých, ktorí sa sústredia výhradne na rast HDP, nežiaduci. Čistý vývoz sa v polovici roka 2008 prepadol do záporu, keď vypukla globálna hospodárska kríza, ale exportéri zase čoskoro našli pôdu pod nohami, čo znamenalo zvýšenie rastu HDP. V roku 2010 je však dovoz aj vývoz zhruba plochý, pretože na ekonomiku začínajú mať vplyv pomalšie tempo oživenia a silnejší jen.

Čistý vývoz nie je jediným záchrancom japonskej ekonomiky, pretože významný podiel na obrate HDP majú aj vládne stimulačné opatrenia – aj keď z dlhodobého hľadiska sú takéto zásahy kontraproduktívne. Lákadlá však teraz odznievajú a v budúcnosti japonskej ekonomike nepomôžu. Kapitálové výdavky budú s týmito faktormi trochu bojovať, ale celkovo sa vo štvrtom štvrťroku očakáva spomalenie rastu.

Japonsko

medziročne (%)

3. štvrťrok 2010

4. štvrťrok 2010

1. štvrťrok 2011

2. štvrťrok 2011

Finančný rok 2010

Hrubý domáci produkt

2,7

2,1

1,0

0,5

2,9

Spotrebiteľské ceny

-1,2

-0,5

-0,5

-1,0

-0,9

Miera nezamestnanosti

5,2

5,2

5,2

5,1

5,2

Zdroj: Saxo Bank Strategy & Research.

Európa: To nie sú úspory; skôr spotreba v rámci možností

Nemecká rastová mašina, ktorá vyprodukovala v druhom štvrťroku ohromujúci medzikvartálny rast 9,1 % (v ročnom vyjadrení), sa spomalí a s ňou aj celá ekonomika eurozóny. Posadnutosť trhu štátnym dlhom v prvej polovici roka prinútila väčšinu európskych krajín, vrátane Veľkej Británie, pristúpiť k tzv. úsporným opatreniam. Nie je na nich ale nič úsporného… Skôr ide o to uvedomiť si, že jednoducho nemožno naveky spotrebovávať viac, než sa vyprodukuje. Upozorňujem, že nehovoríme o krajinách, ktoré by spolu chceli súperiť v plošných úsporách. Hovoríme len o vládach, ktoré musia zvýšiť dane a znížiť spotrebu len preto, aby deficit ich verejného rozpočtu bol nižší ako tri percentá! Ďalším problémom je trh práce, kde zostáva bez práce jeden z desiatich ľudí a kde súkromní spotrebitelia, rovnako ako ich americkí kolegovia, zvyšujú svoju spotrebu v reakcii na slabučké oživenie len veľmi pomaly.

Eurozóna má ale niečo, po čom zúfalo túži Japonsko: lacnú menu. Takže napriek nami očakávanému zhodnotenie EUR v štvrtom štvrťroku bude rast v eurozóne podporovať vývoz. Globálne spomalenie však bude mať negatívny dopad na HDP. Veľkej Británii vývoz veľmi nepomáha a obchodná bilancia sa tiež po celý rok 2010 zhoršuje.

Eurozóna

medziročne (%)

3. štvrťrok 2010

4. štvrťrok 2010

1. štvrťrok 2011

2. štvrťrok 2011

Finančný rok 2010

Hrubý domáci produkt

2,2

2,0

1,5

1 ,0

1,7

Spotrebiteľské ceny

1,6

1,4

1,0

0,5

1,5

Miera nezamestnanosti

10,0

9,9

9,8

9,9

10,0

Zdroj: Saxo Bank Strategy & Research

Veľká Británia

medziročne (%)

3. štvrťrok 2010

4. štvrťrok 2010

1. štvrťrok 2011

2. štvrťrok 2011

Finančný rok 2010

Hrubý domáci produkt

2 ,4

2 ,0

1, 5

1 ,0

1, 5

Spotrebiteľské ceny

3,0

2,5

2,0

1,5

3,0

Miera nezamestnanosti

7,6

7,6

7,5

7,4

7,8

Zdroj výhľadu: strategický tím Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *