Pondelok 23. novembra. Meniny má Klement

Výnos na českých dlhopisoch pre ľudí pravdepodobne klesne

Investície 22.04.2014 | 12:54 0 Komentárov

Sporiace štátne dlhopisy ČR už nebudú tak výhodné, české ministerstvo financií ich vydá menej a navyše zrejme vynesú na úrokoch menej peňazí. Uviedla to utorková Mladá fronta Dnes s odvolaním sa na ministra financií Andreja Babiša.

„Oproti predchádzajúcim sériám emisií dôjde k redukcii predanej menovitej hodnoty a s veľkou pravdepodobnosťou aj k redukcii výnosov,“ povedal. Denník pripomína, že o predchádzajúce emisie štátnych sporiacich dlhopisov, s ktorými začal bývalý minister financií Miroslav Kalousek, bol medzi ľuďmi veľký záujem.

Predaj nových sa chystá na máj. Ministerstvo čelilo podľa denníka v minulosti kritike, že si stáť požičiava od občanov príliš draho a že na kapitálovom trhu by mu veľkí investori poskytli peniaze lacnejšie.

Ostatní krát si ľudia mohli dlhopisy zaobstarať koncom minulého roka vo vianočnej emisii. Vtedy objednali a zaplatili sporiaci štátne dlhopisy za takmer 21,3 miliardy korún. Záujemcovia mali k dispozícii prémiový dlhopis s trojročnou splatnosťou a priemerným ročným výnosom pred zdanením 2,3 percenta. O ten tiež bol podľa ministerstva najväčší záujem, predalo sa ho za takmer 11 miliárd korún.

Ďalej ministerstvo financií vlani v novembri a decembri ponúkalo päťročný kupónový dlhopis s priemerným ročným výnosom 2,73 percenta, päťročný reinvestičný sporiaci dlhopis s ročným výnosom 2,98 percenta a sedemročný protiinflačný dlhopis. Ten je úročený podľa miery inflácie. Zároveň k tomu u neho ministerstvo zaviedlo reálny výnos 0,5 percenta ročne.

Zdroj: ČTK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial