Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Výnosy bratislavských hotelov klesajú

Miera obsadenosti hotelových zariadení na Slovensku v prvom štvrťroku medziročne mierne klesla z 36,5 percent na 36,4 percent, oproti mesiacom január až marec v roku 2009. Najväčšie bratislavské hotely prilákali ešte menej hostí ako vlani. Vyplýva to zo správy, ktorú každý štvrťrok vydáva spoločnosť Deloitte.

Hotelieri však museli stlačiť ceny výrazne dole a ich priemerné výnosy sú tak omnoho nižšie ako v minulých rokoch.

Výnos na izbu (revPAR), ktorý je kľúčovým indikátorom v tomto odvetví v bratislavských hoteloch v prvom kvartáli 2010 medziročne klesol až o 17 percent na 28,16 Eur. Napríklad ešte v roku 2008 bol priemerný výnos ku konci marca takmer dvojnásobný 54.39 Eur. „Hotelov v Bratislave pribúda vyšším tempom, ako počet hostí, čo spôsobuje tlak na cenu a keďže ceny hotelov v Bratislave boli vždy o niečo vyššie ako v okolitých metropolách, ich pokles je o to citeľnejší. Čo sa týka dĺžky pobytu, najmä obchodní cestujúci, ktorí strávili v Bratislave priemerne tri noci, zostávajú v našom hlavnom meste iba jedno, prípadne dve prenocovania,“ uviedla riaditeľka zodpovedná za predaj a marketing hotela Crowne Plaza Bratislava Lenka Besedová.

„Bratislava je typickým príkladom mesta, kde nie je možné zo všetkého viniť ekonomickú situáciu. Veľký dopad na prepad má aj dramatický nárast ponuky v posledných rokoch a to najmä vo vyšších kategóriách hotelov. Dôležitou otázkou je, či povedie pokračujúce znižovanie cien k prilákaniu ďalších zákazníkov a k raste celkových tržieb" komentoval výsledky partner na oddelení auditu Deloitte Slovensko Wolda Grant.

Zdroj: TS Deloitte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *