Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Výpis z 2. piliera dostane novú formu

Penzia 11.07.2019 | 12:52 0 Komentárov

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri budú lepšie informovaní o svojich úsporách a o predpokladanej výške ich budúceho dôchodku.

Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú už podpísala Prezidentka SR Zuzana Čaputová, zavedie nový výpis z druhého piliera. Ten by mal by obsažnejší a presnejší ako súčasná forma výpisu.

Hlavným cieľom je zvýšenie informovanosti sporiteľov o predpokladanej výške budúcich dôchodkov. Výpis bude obsahovať informáciu o predpokladanom dôchodkovom veku a sume, ktorú sa sporiteľovi môže podariť nasporiť pri súčasnom tempe sporenia. Podobný výpis bol nedávno zavedený i pri treťom pilieri.

Cieľom je „zvýšiť záujem o primerané zabezpečenie v starobe a podporiť informované rozhodovanie,“ uviedol rezort práce. Výber vhodnej investičnej stratégie na začiatku sporenia totiž podľa neho ovplyvňuje výšku nasporenej sumy a budúceho dôchodku. Ide najmä o výber fondu. Pre mladých ľudí nie sú vhodné dlhopisové fondy, ktoré sú síce bezpečnejšie, ale dosahujú nižšie výnosy. Sporitelia s odchodom do dôchodku o niekoľko dekád by si mali vybrať akciové alebo indexové fondy.

Novelou zákona získajú okrem toho dôchodkové správcovské spoločnosti prístup k registru obyvateľov Slovenskej republiky, aby mohli oslovovať občanov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial