Pondelok 26. augusta. Meniny má Samuel

Výplach na menách rozvíjajúcich sa krajín strhol aj meny našich susedov

Prvé týždne nového roka 2014 zatiaľ nepriniesli rozvíjajúcim sa krajinám (Emerging Markets – EM) veľa radosti. Ich meny sa pretekajú v tom, ktorá si pripíše výraznejšie oslabenie. Jednotkou je z tohto pohľadu argentínske peso, ktoré od začiatku roka oslabilo voči americkému doláru už o takmer – 19 % a nezdá sa, že by sa jeho strmý pád mal zastaviť. Oslabenie o rovnú desatinu zaznamenala od začiatku roka aj turecká líra. Medzi menami, ktorých kurzy voči doláru sa od začiatku roka 2014 prepadli najviac, nájdeme aj juhoafrický rand (- 6,3 %), ale aj ruský rubeľ (-5,6 %) či maďarský forint (- 3,5 %).

Práve maďarský forint je spomedzi mien nášho regiónu tým, ktorému na ruke ostal čierny Peter. Mena našich maďarských susedov oslabila už na 10 – mesačné minimum voči euru, keď si pohoršila na úroveň takmer 307 EURHUF. Hoci nálada v maďarskom súkromnom sektore sa drží na niekoľkoročných maximách, zahraničie Maďarsko tak pozitívne nevníma. Jedným z dôvodov je pokračujúce uvoľňovanie menovej politiky centrálnou bankou, ktorá minulý týždeň pristúpila k zníženiu základnej sadzby už po osemnástykrát (!) v rade na aktuálne historické minimum 2,85 %. Maďarsko však v súčasnosti nesvieti v hľadáčiku investorov aj z ďalšieho prozaického hľadiska, ktorým je jeho rating. Úverovú spoľahlivosť Maďarska hodnotí trojka ratingových agentúr v špekulatívnom pásme, čo krajine na atraktivite nepridáva. Popri tom sú v súvislosti s Maďarskom až pričasto skloňované neštandardné plány vlády Viktora Orbána, najmä čo sa pôsobenia zahraničných bánk na maďarskom trhu týka.

Nedarí sa ale ani poľskému zlotému, ktorý po prelomení hladiny 4,20 EURPLN razom vystrelil až na úroveň 4,2350 EURPLN, čo je jeho štvormesačné minimum. Jedinou menou nášho regiónu, ktorá sa ako tak drží, je česká koruna obchodujúca sa voči euru v okolí úrovne 27,500 EURCZK. Vďačiť za to môže novembrovému zásahu českej centrálnej banky v podobe devízových intervencií, ktoré jej kurz umelo oslabili skôr, ako prišiel výplach hnaný trhom.

Zaujímavý vývoj môžeme v týchto dňoch sledovať aj na tureckej líre, ktorá sa voči doláru prepadla na historicky najslabšiu úroveň a postupne ju posúva ďalej. Turecká centrálna banka sa síce snažila zastaviť masívne oslabovanie domácej meny intervenciami, avšak jej arzenál v podobe devízových rezerv je značne limitovaný. Za oslabovaním líry stojí hneď niekoľko faktorov. Jedným z nich je citlivosť tureckej ekonomiky na zmenu v postojoch k menovej politike v USA. Tá sa podpísala aj pod prudký nárast výnosov z tureckých dlhopisov od jari 2013, kedy sa na pôde amerického Fed-u začalo otvorene hovoriť o možnom znižovaní objemu stimulov pre ekonomiku. Výnos z 2 – ročných tureckých dlhopisov na sekundárnom trhu odvtedy poskočil o viac ako 5 percentuálnych bodov, a teda inak povedané, zdvojnásobil sa.

Achillovou pätou tureckej ekonomiky je vysoký deficit bežného účtu platobnej bilancie. Turecku však neprospel ani decembrový korupčný škandál na politickej scéne. Olej do ohňa prilieva aj tamojšia centrálna banka, ktorá sa zatiaľ schováva v ulite a na svojom minulotýždňovom zasadnutí sa neodvážila zvýšiť úrokové sadzby napriek tomu, že miera inflácie v krajine výrazne prestreľuje jej inflačný cieľ na úrovni 5 %. Na konci roka 2013 rástli ceny v Turecku viac ako sedempercentným tempom. Ďalšie oslabovanie líry však môže mieru inflácie ľahko vystreliť až k hladine 10 %.

Negatívna nálada a obavy investorov z ďalšieho vývoja na rozvíjajúcich sa trhoch mali v posledných dňoch za následok aj prepad na akciových trhoch, vrátane tých najznámejších. Americké i európske akciové indexy si minulý týždeň odpísali rádovo – 2 % až – 4 % a vrátili sa na úrovne z polovice decembra 2013.

Komu sa však v úvode roka darí, sú drahé kovy. Zlato zdraželo za uplynulé štyri týždne už o 5,4 %, platina si na cene pripísala 4,4 % a striebro sa v porovnaní s úvodom roka obchoduje vyššie o tri percentá. Spomedzi mien si výraznejšie zisky voči doláru dokázal zaknihovať len japonský jen, ktorý posilnil o 2,6 %. Na druhej strane ale japonský akciový index Nikkei od začiatku roka stráca už takmer – 8 %.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *