Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Vypnutie ekonomiky počas 2. vlny zatiaľ nehrozí

24.09.2020 | 12:01 0 Komentárov

Minister hospodárstva Richard Sulík v stredu odmietol úvahy o možnom vypnutí slovenskej ekonomiky, ako tomu bolo na jar. Dôvodom sú veľké ekonomické škody.

R. Sulík argumentuje vysokými ekonomickými nákladmi, ktoré by si opätovné zastavenie ekonomiky vyžiadalo. Podniky by prišli o tržby a museli by zastaviť výrobu, či poskytovanie služieb.

Podľa ministra treba preto bojovať s pandémiou inými nástrojmi. Ide najmä o lepšiu ochranu hraníc pred importom nákazy zo zahraničia. „Poďme strážiť hranice, poďme si dávať podmienky platného COVID testu,“ vyzval minister po stredajšom rokovaní vlády.

„To by pomohlo, ale zatvoriť ekonomiku, to by som bol veľmi opatrný,“ uviedol. Na mieste je tak podľa úvaha zatvoriť podobne ako s ČR aj hranice s Maďarskom a Rakúskom. Pre ľudí prichádzajúcich z týchto krajín by to znamenalo povinnú karanténu a testovanie. Výnimky by však mali platiť pre pendlerov či pre šoférov kamiónov.

Minister zdôraznil, že zásobovanie firiem je veľmi závislé na dodávkach zo zahraničia. Podniky majú totiž zavedený systém dodávky dielov just in time a na skladoch majú len zásoby na veľmi krátke obdobie. „Keď to zastavíte, tak to napácha obrovské škody,“ upozornil. Vláda preto bude zameriavať svoje opatrenia viac do prechod ľudí cez hranice. Obchody a prevádzky služieb by však mali zostať obmedzení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial