Nedeľa 24. marca. Meniny má Gabriel

Výrazné zníženie zásob ropy praje cene

Včera zverejnený ukazovateľ vývoja zásob ropy priniesol neočakávané zníženie stavu, keď v týždni do 16. decembra sa zásoby ropy v USA znížili o výrazných -10.6 mil. barelov, pričom analytici očakávali miernejšie zníženie o -2.8 mil. barelov.

Cena ropy sa hneď po zverejnení správy vydala smerom hore a predĺžila tak svoju ziskovú sériu, ktorá trvá od začiatku týždňa. Aktuálne sa barel ľahkej ropy WTI s dodaním vo februári obchoduje za 99.05 USD, čo pre hodnotu čierneho zlata znamená zvýšenie o vyše 5 % v porovnaní s piatkovou záverečnou hodnotou. Cena komodity naviac včera definitívne prerazila podporu na úrovni 200 dňového kĺzavého priemeru (97.03 USD/barel), čím sa jej otvára priestor na ďalší rast. Mantinelom pre rast ceny môže byť rezist tvorený viacnásobným vrcholom, ktorý predpokladá dosiahnutie odporu na úrovni cca. 101.50 USD/barel.

Zásoby benzínu naopak nenaplnili rastové očakávania analytikov na úrovni 1.2 mil. barelov, keď ich úroveň v týždni do 16. decembra poklesol o 0.4 milióna barelov. Stav zásob spracovaných ropných produktov klesol o -2.4 mil. barelov, pričom sa v priemere očakávalo ich zníženie len o 0.4 mil. barela.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik
forex.sk
. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *