Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Výroba áut sa v júli medziročne zvýšila až o 83,9%

Makroekonomika 10.09.2012 | 10:19 0 Komentárov

Automobilový priemysel. Tak tomu sme minulý týždeň poďakovali za to, že potiahol našu ekonomiku počas druhého štvrťroka a postaral sa o jej rast, ktorý bol jeden z najvýraznejších v rámci krajín EÚ. No a zdá sa, že automobilky vykročili tou správnou nohou a naplno aj do nového, tretieho, kvartálu 2012. V júli totiž ich produkcia medziročne vzrástla až o 83,9 %. Vyplynulo to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad SR. Opäť sa budeme zrejme opakovať, keď to odôvodníme tým, že popri európskych odberateľoch, ktorí sa ale nedopytujú po našich autách tak ako kedysi, nás ťahá dopredu dopyt z Ázie, najmä z Číny. Navyše automobilky je ale potrebné pochváliť aj za to, že krízové časy využili na inováciu a pustili sa do výroby menších rodinných áut. 

Podľa analytička Poštovej banky Evy Sadovskej, je otázne, či sa aj počas ostatných tohtoročných mesiacov podarí automobilkám zvyšovať produkciu takýmto rýchlym tempom, avšak minimálne dvojciferné tempá rastu do konca roka očakávame počas každého jedného mesiaca.

Celková priemyselná produkcia tak vzrástla počas prvého prázdninového mesiaca o 18,5 %. Druhou najrýchlejšie rastúcou výrobou bola výroba elektrických zariadení [o 16,0 %]. O vyše desatinu sa medziročne zvýšila aj produkcia textilného a kovospracujúceho priemyslu. Nájdu sa ale aj také priemyselné odvetvia, ktoré veľa dôvodov na radosť nemajú. Najviac sa prepadla produkcia farmaceutov [o – 44,4 %]. Strojári sa museli popasovať s prepadom produkcie o – 15,8 %.

Eurostat zverejní výsledky júlovej priemyselnej produkcie v stredu. Už dnes sa ale domnievame, že status lídra nám bude zaslúžene patriť a že zaznamenáme najrýchlejší rast spomedzi krajín EÚ. Do konca roka očakávame stále slušné tempá rastu a za celý rok by naša priemyselná produkcia mohla zaznamenať rast pohybujúci sa okolo úrovne desiatich percent.

Zdroj: Eva Sadovská, analytička Poštovej banky na základe údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *