Pondelok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Výsledkom britských volieb je neistota

Investície 12.06.2017 | 10:12 0 Komentárov

Ďalšie voľby, ďalšie prekvapenie. Najväčším výsledkom volieb v Spojenom kráľovstve je neistota. Žiadna zo strán nemá dostatočný počet kresiel, aby sama vytvorila vládu, aj keď to vyzerá, že Konzervatívci budú schopní vládnúť s podporou DUP, ktorá je najväčšou stranou v Severnom Írsku, podporujúcou Brexit.

Výsledok volieb nie je len odrazom Brexitu, keďže dve strany, ktoré vyjadrujú najsilnejší odpor Brexitu (LibDems a SNP) stratili tak hlasy, ako aj kreslá, zatiaľ čo Konzervatívci získali kreslá a zdvojnásobili počty hlasov v Škótsku, ktoré hlasovalo za zotrvanie a zároveň získali hlasy, ale  prišli o kreslá v Anglicku, ktoré bolo regiónom s najvyššou preferenciou odchodu z EÚ.

Namiesto toho tu zohrali svoju úlohu ďalšie faktory. Ide najmä o vládne výdavky po rokoch úsporných opatrení, z čoho profitovali najmä Labouristi ziskom hlasov aj kresiel, i keď pri oboch zostali jasne na druhom mieste.

Výsledkom je neistota – ohľadom toho, akú bude Brexit nakoniec vyzerať, ako aj ohľadom smerovania domácej politiky aj budúcnosti premiérky Mayovej. Takáto neistota nie je dobrá pre trhy a jej obeťou sa pravdepodobne stane libra.

Matt Siddle, Manažér portfólia, FF-European Growth Fund 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *