Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Výsledková sezóna v USA začala miešať karty

Akciové trhy pokračovali v úvode týždňa nezadržateľným rastom, ktorý podporila aj výsledková sezóna v USA. Alcoa prekonala očakávania analytikov, technologická spoločnosť Intel lepšími ako očakávanými výsledkami rovnako podporila rast cien akcií.

V druhej polovici týždňa oznámila Čína 10.3 percentný medziročný nárast HDP za 2. kvartál 2010, pričom v 1. kvartáli dosiahla nárast až o 11.9 percenta. Stimuly v Číne končia a obmedzenie úverov k zastaveniu boomu na realitnom trhu sú jednými z faktorov nižšieho rastu. Spomalenie rastu v krajine ako Čína, na ktorú sa pozeral celý svet ako na jedného z hlavných ťahúňov oživenia globálnej ekonomiky, sa môže odraziť aj na výkonnosti akciových trhov. V Eurozóne sa v júni inflácia podľa očakávania medzimesačne nezmenila a medziročne dosiahla 1.4 percenta, čo nahráva udržaniu nízkej úrokovej sadzbe. Akciové indexy v Európe svoje zisky v závere neudržali, taliansky FTSE MIB index oslabil o 1.6 percenta a francúzsky CAC 40 stratil 1.5 percenta.

Automobilové spoločnosti v celej Európe si opäť slušne polepšili. Riaditeľ spoločnosti Nissan prehlásil, že to bude globálne rekordný rok pre automobilový priemysel s celkovým predajom 69 až 70 miliónov vozidiel. Nemecká automobilka BMW zvýšila prognózu predaja vozidiel na tento rok o 10 percent na 1.4 milióna kusov. BMW zvýšila v 1. polroku 2010 predaj svojich vozidiel v Latinskej Amerike medziročne o 85 percent a v Číne dokonca predaj zdvojnásobila. Akcie spoločnosti BMW vyleteli nahor o 7.7 percenta na 44 eur.

Švédska spoločnosť Getinge AB, najväčší svetový výrobca zariadení pre chirurgické pracoviská, dosiahla v druhom kvartáli tohto roka medziročný nárast čistého zisku o 47.6 percenta. Čistý zisk 487 miliónov švédskych korún prekonal očakávania analytikov na úrovni 476 miliónov. Akcie spoločnosti posilnili o 6.4 percenta na 164.9 švédskych korún.

Očakávame, že nižšia likvidita v letnom období a doznievajúce stimuly jednotlivých vlád budú pôsobiť na akciové trhy v negatívnom duchu. Kým výsledková sezóna v Európe sa ešte len rozbehne, v USA je už ohlasovanie výsledkov v plnom prúde a v tomto týždni môžu trhom zahýbať výsledky technologických spoločností ako IBM, Apple, Microsoft, či veľkých finančných inštitúcií ako Goldman Sachs, Morgan Stanley a Wells Fargo.

Zdroj: Vladimír Gešperík, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *