Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Výsledky Citigroup a GS včera nenadchli

Štvrtkové seansa sa niesla opäť v duchu očakávaní výsledkov amerických bánk, ktoré však tentoraz nedokázali nadchnúť podobne, ako tomu bolo v prípade stredajších údajov od banky JP Morgan.

Svoje hospodárske výsledky totiž včera zverejnili banka Citigroup a Goldman Sachs. Citigroup v minulom štvrťroku zarobila 101 miliónov dolárov, čo je výrazné zlepšenie proti strate 2,8 miliardy dolárov za rovnaké obdobie minulého roka. Po započítaní niektorých nákladov sa však ocitla v strate 27 centov na akciu, ktorá bola aj tak o viac ako desať centov nižšia, než s čím počítali väčšinové odhady trhu. Dojem z lepších ako očakávaných výsledkov sa však rýchlo pokazila skutočnosť, že údaje za tretí kvartál zaťažili úverové straty vo výške 8 miliárd dolárov. V rovnakom období minulého roka pritom straty z poskytnutých úverov dosahovali "iba" 4,9 mld dolárov. Akcie banky na tieto čísla reagovali negatívne, keď včerajšie seanci uzavreli v červených číslach so stratou 5%.

Negatívne včera obchodníci prijali aj výsledky investičnej banky Goldman Sachs. Tá zaznamenala prudký nárast zisku, ktorý sa vyšplhal až na 3,03 mld dolárov, alebo 5,25 dolára na akciu. Prevažná väčšina zisku však pochádzala z jej obchodovania s dlhopismi az iných investičných aktivít, ktoré profitovali z rastúceho optimizmu na finančných trhoch a rastu cien finančných aktív. Ten však nemusí byť do ďalších štvrťroku zďaleka tak silný (ak vôbec udržateľný), čo u mnohých obchodníkov vyvolalo obavy z ďalšieho vývoja ziskovosti banky ai napriek výrazne lepšie výsledky tak včera jej akcie klesli o 1,9% na 188,63 USD.

Okrem ekonomických výsledkov sa obchodníci dočkali aj niekoľkých zaujímavých makroekonomických ukazovateľov. Za pozornosť stál predovšetkým septembrový CPI zo Spojených štátov, ktorý medzimesačne prekvapil rastom o 0,2% (oček.: +0,1%), čo bolo predovšetkým dôsledkom rastu cien energií, ktoré sa zvýšili o 0,6%. Medziročný prepad indexu tak klesol z -1,5% na -1,3%, čo je však stále hlboko pod cieľom Fedu, ktorý má stále dostatočný vankúš na to, aby sa neponáhľal sa zosilnením menovej politiky.

Spoločne s týmito číslami potom z USA prišli ešte počty nově podaných žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré klesli na 514 tis. (oček.: 524 tis.) a philadelphský Fed index, ktorý sa nečakane prepadol na 11,5 b. (oček.: 12,3 b.). Akcie sa včera po väčšinu dňa, vďaka slabším výsledkom bánk, držali v červených číslach a tak len v Európe zakončil obchodovanie index Eurostoxx50 nižšie o 0,40%.

Pokračujúca výsledková sezóna však nakoniec indexom v USA pomohla späť do zelených čísel, aby tak v Spojených štátoch zakončil americký S&P500 vyššie o 0,42%, zatiaľ čo si DJIA pripísal 0,47%. Medzi ďalšie zaujímavé hospodárske výsledky sa pritom zaradila položky takých firiem ako IBM a Google, ktorých zisk dokázal prekonať očakávania, zatiaľ čo strata spoločnosti AMD bola nižšia, než s akou počítali väčšinové odhady na trhu.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Podrobnejšie informácie v sekcii investičné spravodajstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *