Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

Výsledky testovania slovenských žiakov patria naďalej medzi najhoršie v OECD

Ostatné správy 03.12.2019 | 10:11 0 Komentárov

Organizácia pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj (OECD) dnes zverejnila výsledky testovania 15-ročných žiakov, ktoré publikuje každé tri roky. Z výsledkov nameraných v roku 2018 vyplýva, že schopnosti slovenských detí sa v porovnaní s rokom 2015 o čosi zlepšili. Stále však ostávajú medzi najhoršími spomedzi 34 krajín tejto organizácie, čo naznačuje nízku kvalitu vzdelávania na slovenských základných školách.

Rebríček zoradený podľa čitateľskej gramotnosti, ktorá bola ťažiskom aktuálnej štúdie, vedú ázijské oblasti Číny, Singapúru, Macaa a Hongkongu. Z Európy sú v ňom najvyššie Estónsko, Fínsko a Írsko, ale vysoko sa umiestnilo aj susedné Poľsko. Vyššie ako Slovensko sa umiestnilo aj Česko a Maďarsko (pozri graf nižšie). Testovanie tradične meralo aj matematické a vedecké schopnosti žiakov. Slovensku sa relatívne lepšie darilo práve v matematike, horšie v čitateľskej gramotnosti.

Úroveň vzdelania v krajine môže byť dobrým indikátorom schopnosti ekonomiky rásť v dlhodobom horizonte: desiatich, dvadsiatich či tridsiatich rokov. Potenciál Slovenska v tomto ohľade nevyzerá najlepšie. Spolu s vysokým podielom miestnych pracovných miest, ktoré môžu byť v budúcnosti automatizované, a rýchlym starnutím populácie aj aktuálne výsledky PISA vrhajú tieň na schopnosť krajiny pod Tatrami ďalej dobiehať najvyspelejšie štáty sveta.

Výsledky PISA 2018 (priemerné skóre za oblasti čitateľskej, matematickej a vedeckej gramotnosti)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *