Výsledky volieb v Argentíne znamenajú riziko pre rozvojové trhy
Argentínske dlhopisy a akcie v pondelok prudko spadli. Dôvodom je prekvapivá porážka súčasného prezidenta Mauricia Macriho v primárnych voľbách. Vývoj na argentínskej burze sa môže rozšíriť aj do ostatných ekonomík Latinskej Amerika a rozvojových trhov ako takých.
Keď v októbri dôjde k výmene na poste prezidenta Argentíny, môžeme očakávať zrušenie pro-biznisových reforiem M. Macriho zo strany opozície.
Voliči úsporné opatrenia súčasného prezidenta neprijali
Prezident M. Macri bol porazený populistickým kandidátom Albertom Fernandezom po boku s bývalou prezidentkou Christinou Fernandez de Kirchner. Primárne voľby sú považované za spoľahlivý lakmusový papierik pred nadchádzajúcimi všeobecnými voľbami plánovanými na 27. októbra.
M. Macri zaviedol tvrdé úsporné opatrenia s cieľom stabilizovať rozkolísanú argentínsku ekonomiku. Nedeľné voľby však vyslali jasný signál, že voliči túto snahu neakceptovali. Rozdiel medzi Macrim a víťazným kandidátom bol viac ako 15 percent, čo robí znovuzvolenie súčasného prezidenta len veľmi málo pravdepodobné.
Argentína sa v súčasnosti nachádza v recesii. Peso kleslo voči americkému doláru od minulého roka na zhruba polovicu svojej hodnoty. Krajina má jednu z najvyšších inflácií na svete, hoci aktuálne sa nárast cien z májového maxima 57,3 percenta trochu zmiernil. Trhy dúfali, že pro-biznisové reformy M. Macriho prilákajú investorov. Výsledky najnovších volieb však naznačujú, že krajina sa teraz pravdepodobne vráti k politike kontroly kurzu meny, kontrole pohybu kapitálu, k reštrukturalizácii dlhu a zvyšovaniu dotácii.
Trhová reakcia
Trhy víťazstvo A. Fernandeza očakávali. Dolárové dlhopisy už pred voľbami spadli o 17 až 20 percentuálnych bodov. V reakcii na výsledky volieb však klesla hodnota argentínskej meny pesos o 30 percent.
Nová argentínska vláda sa pravdepodobne obráti na Medzinárodný menový fond. Je pravdepodobné, že sa bude snažiť o ďalšiu reštrukturalizáciu svojho dlhu. To pritom len rok na to, ako M. Macri vyjednal najvyšší odklad splátok v histórii MMF v hodnote 57 miliárd dolárov. Súčasťou tohto balíka však boli i úsporné opatrenia, ktoré neskôr zaviedol.
Trhy sa teraz pravdepodobne sústredia na to, aké nové kontroverzné opatrenia oznámi budúci prezidentský kandidát a ktoré z reforiem M. Macriho budú zastavené. Tento efekt sa v cenách aktív pravdepodobne premietne ešte pred voľbami 27. októbra. Investori budú aj potom pozorne sledovať budúci politický vývoj.
Ak sa však obavy súvisiace s Argentínou rozšíria aj na ostatné trhy rozvojových krajín, môže to vytvoriť priestor pre pohotových investorov zaujímajúcich sa o krajiny, ktoré nemajú reálne ekonomické prepojenie na výsledky argentínskych volieb. A reakcia na nich teda môže byť prehnaná.