Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Výsledky z trhu práce posilnili dolár

Americké výsledky z trhu práce v piatok popoludní rozčerili stojaté vody na finančných trhoch a poslali akciové indexy v Európe aj v USA výrazne do zelených čísiel.

Prepad zamestnanosti v nepoľnohospodárskych sektoroch americkej ekonomiky totiž v novembri dosahoval prekvapivo len 11 tis. pracovných miest, čo bol najlepší výsledok od januára minulého roku a údaj hlboko pod väčšinových odhadmi na trhu, ktoré počítali so znížením počtu zamestnaných o viac ako 110 tis. K lepším výsledkom najväčšou mierou prispel prekvapivo sektor služieb, ktorý si podľa indexu ISM v novembri po dvoch mesiacoch začal opäť prechádzať miernou kontrakcií. Služby dokázali vytvoriť dodatočných 58 tis. pracovných miest, čo vo veľkej miere vynahradilo úbytok vo výrobnom sektore a stavebníctve, ktorý v novembri dosahoval necelých 70 tis. pracovných miest. Príjemne prekvapiť v piatok dokázala aj novembrová miera nezamestnanosti. Tá sa nečakane prepadla o dve desatiny percenta na rovných 10%, pričom trh počítal so zopakovaním októbrových 10,2%. Novembrové výsledky z trhu práce v piatok úplne dominovali popoludňajšej obchodnej seanse a prispeli k tomu, že sa akcie krátko po ich zverejnení dokázali, po neistých dvoch predchádzajúcich dňoch, dostať opäť výrazne do zelených čísiel.

Uverejnené čísla obchodníkov znovu utvrdili v tom, že oživenie najväčšej svetovej ekonomiky ide správnym smerom a zatiaľ najväčší problém, ktorým je najhoršia situácia na trhu práce za posledných dvadsaťšesť rokov, sa začína dostávať aspoň čiastočne pod kontrolu. Optimizmus na trhoch bol značný predovšetkým v popoludňajších hodinách, napriek tomu sa s blížiacim záverom piatkovej seansy postupne začal vytrácať, čo pomohlo indexom v USA dokonca krátko skĺznuť až späť do červených čísel.

Klesajúci dynamika znižovania počtu zamestnaných totiž stále ešte neznamená, že by mali počty novo vytvorených pracovných miest začať v blízkej dobe opäť výraznejšie stúpať. Viac ako 15 miliónová armáda nezamestnaných tak bude aj v budúcom roku veľkou príťažou pre akékoľvek razantnejšie oživenie americkej ekonomiky, ktoré navyše môže začať zaostávať krátko po tom, čo sa súčasný rast prestane opierať o niekoľko krátkodobých impulzov zo strany vlády a centrálnej banky, ktoré by mali začať pozvoľna odznieva už v prvej polovici budúceho roka.

Indexy v USA tak nakoniec piatkovej seansy uzavreli len s miernymi ziskami, keď nakoniec širší S&P500 vzrástol o 0,55%, zatiaľ čo si index Dow Jones pripisoval 0,22%. To však nebránilo tomu, aby sa pod silný predajný tlak dostali už štvrtým dňom v rade americké vládne dlhopisy, a to najmä dlhší koniec výnosovej krivky, kde sa zvyšoval výnos u desaťročných splatností o 8,8 bsp. až na 3,474%.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *